Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2013 (29 stycznia – 1 lutego 2013r.) odbędzie się pod hasłem „Budownictwo przyszłości: Inteligentna Architektura”. W ramach wydarzenia planowane jest Forum Architektury, na które składa się szereg wystaw i konferencji oraz m.in. Strada di Architectura 2.0 – specjalna ścieżka zwiedzania zarówno dla architektów, jak i projektantów. Po raz kolejny patronat merytoryczny nad całą imprezą objęła Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), która do uczestnictwa w wydarzeniu zaprosiła Renato Rizzi – autora kontrowersyjnego projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.
Renato Rizzi łamie trendy
Włoski architekt rzadko podąża za panującą modą w architekturze, łamie wszelkie normy, a przy tym wyznacza nowe kierunki i trendy w tej dziedzinie. Renato Rizzi podczas drugiego dnia targów (30 stycznia 2013 roku) poprowadzi otwarty wykład „Thought and Shape: Form of Architecture”. W programie przewidziana jest również dyskusja z architektem w ramach poruszanej tematyki.
- Jednym z zadań izby jest prowadzenie szeroko pojętej edukacji w gronie obecnych oraz przyszłych adeptów dziedziny architektury. Jesteśmy przekonani, iż wykład przygotowany przez naszego gościa stanowić będzie inspirację dla wszystkich tych, którzy zdecydują się przybyć do Poznania i wziąć udział w spotkaniu, interesującym nie tylko dla architektów - przekonuje Izabela Klimaszewska, członek Krajowej Rady Izby Architektów RP.
Teatr dwóch czasów
Obecność Renato Rizzi na targach BUDMA 2013 to jeden z elementów promocji jego książki opisującej kulisy powstania projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Książka pojawi się w sprzedaży na początku przyszłego roku i dostępna będzie w dwóch wersjach językowych: angielskiej oraz włoskiej. Prelekcji będzie również towarzyszyć mini-wystawa poświęcona powstaniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego „Teatr Dwóch Czasów”.
Architekt zafascynowany filozofią
Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budynek będzie mieć unikalną konstrukcję - otwierany dach nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na nie zadaszonych scenach.
Renato Rizzi jest wykładowcą Instituto Universitario di Architettura w Wenecji. Urodzony w Rovereto w 1951 roku, ukończył wydział architektury, ale jak sam twierdzi - fascynuje się filozofią. Współpracował przez ponad 10 lat z innym znanym architektem Peterem Eisenmanem. Rizzi jest zwycięzcą wielu prestiżowych konkursów architektonicznych, m.in. na projekt Pałacu Sportu w Trento we Włoszech, którego budowa pochłonęła 70 milionów euro. Otrzymywał nagrody w konkursach na gmach Muzeum Egipskiego w Kairze (jego projekt zajął trzecie miejsce na 2 tysiące nadesłanych prac) czy dzielnicę Pujiang w Szanghaju. Stworzył m.in. gmach opery w Tokio, dzielnicę w swoim mieście i dzielnicę La Viltette w Paryżu.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
