archirama.pl

Architektura Toyo Ito. Kim jest japoński architekt, laureat tegorocznej Nagrody Pritzkera?

Prezentujemy postać i architekturę Toyo Ito, japońskiego architekta, który został wyróżniony najważniejszą nagrodą w świecie architektury: Nagrodą Pritzkera 2013. Zobacz co zaprojektował i kim jest znany japoński architekt!

Toyo Ito - laureat tegorocznej Nagrody Pritzkera

Toyo Ito - laureat tegorocznej Nagrody Pritzkera

Fot: Jerome Tobias / Wikimedia Commons

Za najważniejsze projekty Toyo Ito uznaje się: Sendai Mediatheque w Sendai, Tama Art University Library. Oczywiście portfolio jego prac i architektury jest dużo większe, a każdy projekt lepszy od poprzedniego. 71 – letni projektant nadal tworzy architekturę nowoczesną i docenianą nie tylko przez samych architektów.

Japońska architektura coraz bardziej doceniana na świecie

Toyo Ito to już szósty laureat nagrody Pritzkera pochodzący z Japonii. Wcześniej doceniono  już dorobek architektoniczny: SANAA Kazuyo Sejima i Ryūe Nishizawa (2010), Tadao Andō (1995), Fuhimiko Maki (1993) oraz Kenzō Tange (1987). Toyo Ito ukończył studia architektoniczne na Uniwersytecie Tokijskim. Zanim założył własne biuro, doświadczenie zdobywał w biurze Kijuonori Kikutakego. Pracownię Urbot, Ito założył w 1971 roku. Nazwa w pełni odzwierciedlała jego zamysł projektowy. Urbot to zbitka wyrazowa powstała ze słów: urban i robot, co w polskim tłumaczeniu oznacza: miejski robot. Kilka lat później postanowił przemianować swoja pracownie i nazwał ją po prostu Toyo Ito & Associates.

>> Przeczytaj rozmowę z Toyo Ito!

Nagroda Pritzkera to niejedyne wyróżnienie za tworzoną architekturę, które trafiło do rąk japońskiego architekta. W latach wcześniejszych zdobywał Złotego Lwa na Biennale w Wenecji w 2002 roku, czy w 2006 roku uhonorowano go i jego architekturę Royal Gold Medal.

Architektura Toyo Ito

Oglądając prace Toyo Ito trzeba zauważyć, że są one niepowtarzalne. Każdy projekt przekazuje coś innego i posiada inne cechy charakterystyczne. Uzasadnienie jury przyznającego Nagrodę Pritzkera bardzo dobrze podsumowuje kilkanaście lat ciężkiej pracy japońskiego architekta. Zaznaczono, że jego architektura jest ponadczasowa, a przede wszystkim pełna radości i przejrzysta. Częstą inspiracją dla Toyo Ita była tak bliska każdemu z nas natura. Jednakże nie chodziło tu o czerpanie z kształtów przyrody, bardziej o tworzenie i projektowanie w zgodzie z naturą, nie przeszkadzając jej a szanując ją.

>> Zobacz Muzeum Architektury projektu Toyo Ito!

Toyo Ito często projektuje obiekty, które mogą zapewnić nam bezpieczeństwo podczas katastrof naturalnych. To między innymi dzięki jego staraniom udało się opracować projekt barier przeciw wstrząsom sejsmicznym, czy ochronę przeciwpowodziową. Taichung Metropolitan Opera House to wizytówka stylu Japończyka. Prosty kształt, a zarazem nietypowe wykończenie i nowoczesny design. W cechy stylu Toyo Ito można zatem zaliczyć nowoczesne łukowate linie, przejrzystość formy, przestronność oraz inspiracja elementami przyrody.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Jerome Tobias / Wikimedia Commons, dzieki uprzejmości Toyo Ito & Associates, Ishiguro Photographic Institute, z archiwum pracowni Toyo Ito & Associates, dzięki uprzejmości Toyo Ito Museum of Architecture
Data publikacji: 29.03.2013 20:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!