archirama.pl

Architektura ulicy Próżnej w Warszawie pięknieje dzięki architektom z OP Architekten

Architektura dwóch kamienic przy ulicy Próżnej dzięki architektom w OP Architektem odzyskała dawny blask. Wnętrza zabytkowych brył Le Palais przearanżowano na nowoczesne biura. Zobaczcie jak wygląd inwestycja firmy Warimpex

Architektura ulicy Próżnej w Warszawie pięknieje dzięki  architektom z OP Architekten
Fot: Op Architekten

Architektura dwóch kamienic przy ul. Próżnej 7 i 9 zaprojektowana została przez architekta Franciszka Braumana w stylu neorenesansowym. Wzbudzające zachwyt warszawiaków i krytyków architektury bryły budowano w latach 1880-1882.

Architektura brył cudem ocalała podczas wojny

W czasie II Wojny Światowej obydwie bryły znalazły się za murami warszawskiego getta. W październiku 1941 roku kiedy granicę getta przesunięto w stronę Placu Grzybowskiego. budynki „wyszły” poza jego granicę. Ich piękna architektura została oszczędzona przez wojnę - podczas Powstania Warszawskiego w pożarze uległ zniszczeniu jedynie mansardowy dach bryły przy ul. Próżnej 7. Po wojnie kamienice były bardzo zaniedbane i powoli niszczały.

Architektura i wnętrza – nowy właściciel kamienic

W 2005 roku forma Warimpex kupiła obydwie bryły deklarując nie tylko remont kamienic ale całej ulicy Próżnej. Do opracowania rewitalizacji brył i wnętrz inwestor zaprosił architektów z pracowni OP Architektem prowadzonej przez Andrzeja Orlinskiego i Wojciecha Popławskiego.

Wnętrza – architekci zaprojektowali przestrzenie biurowe

Architekci zrekonstruowali i historyczną architekturę brył i powiększyli kompleks o nowo wybudowany obiekt. We wnętrzach brył na pięciu kondygnacjach naziemnych znajdować się będzie ok. 5300 mkw powierzchni biurowej do wynajęcia. Układ piętra pozwala na aranżację wnętrza biur w formule open space.  Na poziemnych kondygnacjach znajdzie się wielopoziomowy parking podziemny, z wjazdem od ul. Bagno. Parter zaś oraz poziomi -1 zajmą powierzchnie handlowe (ok. 1000 mkw).

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Op Architekten
Data publikacji: 11.02.2013 14:19

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!