archirama.pl

Architektura w Chinach. Bryły jak z kosmosu [ZDJĘCIA]

Architektura chińska zawsze tworzona była z rozmachem. Architekci z biura UNStudio pokazali, że nawet pawilon na Expo może być zaprojektowany z pomysłem i niepowtarzalnym designem. Zobacz, o jakie cudo być może wzbogaci się miasto Qingdao w Chinach!

Tak prezentują się Pawilony na Międzynarodowe Targi Ogrodnicze w 2014 roku!

Tak prezentują się Pawilony na Międzynarodowe Targi Ogrodnicze w 2014 roku!

Fot: UNStudio ©

Pawilony na Międzynarodowe Targi Ogrodnicze

Zespół projektowy z biura UNStudio zaprojektowali niesamowite założenie, które być może zostanie zrealizowane do 2014 roku. W tym czasie bowiem mają odbyć się Międzynarodowe Targi Ogrodnicze w Qingdao. Pawilony miałoby odwiedzić około 15 mln gości z całego świata! Wydarzenie ma na celu zaprezentowanie nowych rozwiązań w hodowli roślin, przedstawić różne formy rozwoju krajobrazu, czy po prostu pomóc zaprojektować ogród. Na targach wystawiane będzie kilka tysięcy rodzajów roślin. Wszystko to spowodowało, że przed projektantami stanęło trudne zadanie zaprojektowania przestrzeni nie tyle wystawowej i funkcjonalnej, co pozwalającej na odpowiednią hodowlę roślin od kwietnia do października.

Architekci wzięli też pod uwagę możliwość wspierania wymiany kulturalnej, zdobywania nowej wiedzy technicznej, czy ogrodniczej. Wszystkie te informacje będzie można zdobyć w specjalnie przygotowanym pawilonie tematycznym. Główny, centralny pawilon tematyczny składa się z czterech stref: hali głównej, sali widowiskowej i wystawowej, centrum konferencyjnego oraz strefy przeznaczonej dla mediów.

Elementy krajobrazu zostały zaprojektowane przez architektów z Melk Landscape Architecture / Urban Design. Stworzony przez nich krajobraz staje się domeną i integralną częścią z zaprojektowanymi pawilonami, delikatnie otaczają budynki i w naturalny sposób wiążą je z ziemią.

>> Zobacz inne przykłady chińskiej architektury 

Jakie są założenia projektowe?

Jak zaznaczają architekci UNStudio, projekt ma pokazać związek natury z nauką. Mimo że dorobek nauki staje się istotną inspiracja dla projektantów, to projekt miał być dialogiem między podstawowymi prawami natury i architektonicznym detalem.

W projekcie widoczna jest zabawa gatunkami roślin. Tworzone są nowe gatunki roślin, łączy się tu poszczególne cechy kwiatów w sposób pozwalający mieszać architekturę z krajobrazem. Dzięki temu budynki są delikatnie wchłaniane przez krajobraz, ale jednocześnie zachowują swój indywidualny charakter.

Otoczenie miejsca, w którym zlokalizowane mają być pawilony, także stało ważnym bodźcem do tworzenia właśnie takiej architektury. Bliskie sąsiedztwo gór spowodowało specjalne zaprojektowanie dachów budynków – komponują się one z otaczającą je panoramą. Zaprojektowano także specjalne tarasy, z których można podziwiać piękne widoki. Na terenie pawilonów rozciągają się, na północ i południe, dwóch zbiorników wodnych.

Przemyślana jest tu również konstrukcja pawilonów tematycznych. Wyznacza ona centralny punkt, w którym łączy się wiele elementów. Pozwoliło to stworzyć zróżnicowaną funkcję założenia. Trzeba także zwrócić na licznie zaprojektowane kładki, które tworzą „Tęczową wstęgę”, prowadzącą przez wszystkie elementy wystaw.

Koncepcja oparta na symbolu miasta Qingdao

Róża jest symbolem miasta Qingdao, w którym to mają powstać pawilony. Architekci jednak nie używają dosłownej interpretacji tego symbolu w swoim projekcie. Projektanci odnieśli się do ogólnego procesu rozkwitania roślin. Ich naturalna zasada rozwoju jest równocześnie zasadą w projektowaniu i organizacji budynków, które to mają być odzwierciedleniem zasad natury.

Ogólne informacje o projekcie:

Inwestor: Office of 2014 Qingdao World Horticultural Expo Executive Committee

Lokalizacja: Qingdao, China

Powierzchnia budynków: 35.000m2

Kubatura budynków: 168.000m3

Status: Zwycięzca konkursu

Skład zespołu projektowego: Ben van Berkel, Gerard Loozekoot, Hannes Pfau with Jörg Petri and Milena Stopic, Maud van Hees, Shu Yan Chan, Qiyuan Ding, Phillip Mecke, Xing Xiong, Junjie Yan, Nanang Santoso, Amanda Chan

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: UNStudio ©
Data publikacji: 5.07.2012 12:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!