Białe ściany i odizolowane pokoje = dobre muzeum? Projekt nowego budynku Serlachius Museum w Finlandii to próba odejścia od tej mantry i stworzenia architektury, która bezpośrednio ułatwi zwiedzającym nawiązanie kontaktu ze sztuką. Eero Lunden i Eric Tan, twórcy projektu, wierzą, że doświadczanie sztuki może być zwiększone poprzez innowacyjną architekturę i nowy sposób doświadczania przestrzeni. Projekt próbuje osiągnąć dwa główne cele: stworzyć inspirujący kawałek architektury, który poprawi wizerunek Muzeum na świecie oraz zapewnić naprawdę wyjątkowe doświadczenie muzealne dzięki powiązaniu zwiedzających ze sztuką, w taki sposób, jaki do tej pory nie istniał.
Innowacyjna konstrukcja
Według architektów innowacyjna konstrukcja może doprowadzić do całkiem nowego spojrzenia na pojęcie przestrzeni. Corbusier, Koolhaas, Ito, Sejima - wielcy architekci przeszłości i teraźniejszości - tworzone przez nich, zaskakujące typy przestrzeni były możliwe jedynie dzięki nowemu sposobowi spojrzenia na konstrukcję. Corbusier stworzył Maison Dom-ino, Toyo Ito - Sendai Mediatheque i tak dalej. Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne prowadzą do nowych rodzajów architektury i przestrzeni. Wykorzystując projekt nowego budynku muzeum, jako laboratorium do eksperumentów nad strukturą, Eero Lunden i Eric Tan pragnęli zbudować swoje dzieło na doświadczeniach wielkich architektów.
Całkowicie wolny plan
Jak bęzie wyglądał i działał budynek, który może osiągnąć niemal każdą formę? Przenosząc wszystkie obciążenia na zewnętrzne ściany budynku, architekci uzyskali przestrzenie zupełnie pozbawione jakichkolwiek przeszkód, czy nawet kolumn. Brak wsporników pozwala ścianom i sufitom na przyjęcie niemal każdego kształtu, utrzymując koncepcję muzeum sztuki jako jednolitej przestrzeni dla zwiedzających. Wszystkie główne funkcje publiczne formują nieprzerwaną przestrzeń na każdym piętrze, podczas gdy pomieszczenia wspomagające (kuchnia, toalety, magazyny) zostały upchnięte pomiędzy stropami. Ma to stworzyć wrażenie architektury, która jest totalnie podporządkowana prezentowanej sztuce.
- 1
- 2

-
Utworzone w 1971 roku Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni było pierwszą w kraju placówką, gdzie zwiedzający mogli podglądać morską florę i faunę. Sam obiekt muzeum to ciekawy, modernistyczny gmach z międzywojnia ze szklaną rotundą z czasów powojennych więcej
-
-
-
Hala sportowa w Bieruniu
Budynek hali powstał w wyniku rozpisanego przez gminę ogólnopolskiego konkursu architektonicznego więcej

- ARCHITEKTURA: 40 lat temu otwarto pierwsze w Polsce muzeum oceanograficzne
- ARCHITEKTURA: Pysall.Ruge Architekten: Muzeum Lotnictwa Polskiego
- ARCHITEKTURA: Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich
- ARCHITEKTURA: Hala sportowa w Bieruniu
- ARCHITEKTURA: Claudio Nardi Architetto: muzeum w fabryce Schindlera