archirama.pl

Architektura Warszawy. Architektoniczno-społeczny eksperyment, czyli targowisko z centrum street-artu. Zobacz oryginalną wizję młodego architekta Macieja Kowalika

Architektura Warszawy. Niezliczone galerie handlowe prześcigające się architektoniczną wizją stworzenia małego miasteczka handlu to powszechne zjawisko. Wciąż powstają coraz bardziej oryginalnie pomysły wielkich centrów handlowych, które swoimi atrakcjami mają zwabiać nowych klientów. Teraz po przeciwnej stronie barykady staje młody architekt ze swoim projektem targowiska jako miejsca i handlu i kultury.

Architektura Warszawy. Architektoniczno-społeczny eksperyment, czyli targowisko z centrum street-artu. Zobacz oryginalną wizję młodego architekta Macieja Kowalika

Architektura Warszawy. Niezliczone galerie handlowe prześcigające się architektoniczną wizją stworzenia małego miasteczka handlu to powszechne zjawisko. Wciąż powstają coraz bardziej oryginalnie pomysły wielkich centrów handlowych, które swoimi atrakcjami mają zwabiać nowych klientów.

Fot: materiały prasowe

Architektura Warszawy. Targowisko jako miejsce handlu i kultury to projekt dyplomowy młodego architekta Macieja Kowalika. Zaprojektowany obiekt architektury Warszawy zlokalizowano u zbiegu ulic Kondratowicza i Rembielińskiej. Targowisko w ujęciu Macieja Kowalika to tradycyjny bazar w artystycznym wydaniu, gdzie przestrzeń handlowa została uzupełniona o dodatkową funkcję w postaci centrum kulturalnego.

Architektura kulturalnego targowiska jako społeczny eksperyment

Stworzenie targowiska wraz z centrum street-artu to społeczny eksperyment, gdzie najprostsza działalność handlowa przenika się ze sztuką artystyczną. Na pozór wykluczające się obszary, wspólnie tworzą oryginalną przestrzeń publiczną architektury Warszawy, gdzie codzienne zakupy staną się niecodzienną przygodą. Charakterystycznym elementem architektury targowiska według koncepcji Macieja Kowalika jest dzieło grafficiarzy. Elewacja budynku pełniącego rolę artystycznego targu w całości poddana jest umiejętnościom artystów graffiti. To w tym rodzaju sztuki odzwierciedlone będą wciąż zmieniające się współczesne trendy.

Pasaż handlowy jako łącznik targowiska ze stacją metra

Targowisko wraz z garażem podziemnym, który powiązany jest ze stacją metra, tworzą organiczną całość. Dwukondygnacyjny garaż przynależący do targowiska obsługuje także końcową stację metra. Takie rozwiązanie gwarantuje intensywny i płynny przepływ pasażerów, którzy stają się klientami zaprojektowanego obiektu. Parter podziemnych miejsc parkingowych został podzielony na dwie zadaszone części. Na tym obszarze zlokalizowano dwie strefy handlu, a pomiędzy nimi architekt ulokował centrum street-artu. Wszystkie te elementy zostały powiązane ze sobą obszernym placem o nieregularnym kształcie, który wnika aż do samego wnętrza budynku. W tym celu zaprojektowano ruchome ściany targowiska, które mogą być unoszone w razie potrzeby. Oryginalnym rozwiązaniem jest także zagłębiony pasaż, który jest przedłużeniem wyjścia z metra. W ten sposób ciąg handlowy staje się zapowiedzią atrakcji czekających na pasażerów wewnątrz targowiska.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 19.12.2013 16:52

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!