archirama.pl

Architektura Warszawy. Bryła biurowca przy Kopernika 21 projektu Grupa 5 Architekci. Jest pozwolenie na budowę

Architektura Warszawy. Nowy biurowiec przy ulicy Kopernika 21 to kamienny cokół z wieżą, zaprojektowany w bezpośrednim styku z istniejąca kamienicą przy ul. Kopernika 23. Bryłę budynku zaprojekowała pracownia Grupa 5 Architekci. Założenie projektowe przywraca przedwojenny układ architektoniczny.  

Architektura Warszawy. Bryła biurowca przy Kopernika 21 projektu Grupa 5 Architekci. Jest pozwolenie na budowę

Jak mówi Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci bryła w formie zwartego narożnika nawiąże do architektury zbiegających się ulic (Koperniaka i Ordynackiej) i przywróci im układ przedwojenny.

Fot: materiały prasowe

Architektura Warszawy. Biurowiec przy ulicy Kopernika 21 w Warszawie, zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę. Wkrótce na skrzyżowaniu ulicy Kopernika z ulicą Ordynacką, w miejscu dawnego skwerku powstanie sześciokondygnacyjny biurowiec. Bryłę zaprojektowano w podziale na dwie części: dwukondygnacyjny kamienny cokół, architekturą nawiązujący do pobliskich budynków oraz czterokondygnacyjną cześć w formie wieży ustawionej na wspomnianym cokole, z przeszkloną ostatnią kondygnacją. Inwestorem jest spółka Kopernika 21.

Architektura biurowca przy Kopernika 21 w Warszawie

Architektura Warszawy. Założeniem projektu bryły biurowca jest dopełnienie istniającego układu architektoniczno- urbanistycznego ulicy Kopernika. Nowy budynek biurowy na warszawskim Śródmieściu nie będzie więc kolejnym gigantycznym, szklanym wieżowcem. Jak mówi Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci bryła w formie zwartego narożnika nawiąże do architektury zbiegających się ulic (Koperniaka i Ordynackiej) i przywróci im układ przedwojenny. Kształt i wysokość biurowca wynika z warunków pobliskiej zabudowy. Piąta kondygnacja nawiązuje do wysokości budynków, usytuowanych przy ulicy Ordynackiej, natomiast wysokość budynku w najwyższym miejscu została dostosowana do wysokości budynku przy ulicy Kopernika 25.

Bryła biurowca nie dominuje nad sąsiednimi budynkami

W elewacji bryły biurowca zastosowano wyraźne podziały pionowe oraz wycofane w stosunku do nich podziały poziome, które wysokością nawiązują do gzymsów poszczególnych kondygnacji sąsiednich budynków. Ponadto architekci z Grupa 5 Architekci zaprojektowali na elewacjach materiały tj. szkło, jasny piaskowiec oraz ciemno-szare granit, ślusarka i żaluzje. Dodatkowo wprowadzono rozróżnienie w fakturze kamienia, zestawiając płyty gładkie z ryflowanymi. Aby projektowany biurowiec nie dominował nad sąsiednimi budynkami ostatnia kondygnacja jest przeszklona i lekko wycofana w stosunku do głównej elewacji.

Architektura wnętrz nowego biurowca przy Kopernika 21

Na parterze, pierwszym piętrze i w kondygnacji podziemnej biurowca zlokalizowano część usługową z wejściem od ulicy Ordynackiej. Na pozostałych kondygnacjach bryły przewidziano część biurową. Główne wejście do części biurowej prowadzi od strony zachodniej. Z holu windowego na każdej kondygnacji zapewniono niezależne wejścia do powierzchni biurowych. Na każdej powierzchni znadzie się toaleta z aneksem kuchennym. Przestrzeń biurowa została zprojektowana jako biura typu open space, czyli zgodnie z koncepcją otwartej przestrzeni. Projekt architektury wnętrza daje możliwość zagospodarowania powierzchni zarówno na biuro jednoprzestrzenne, zajmujące całą kondynację, jak i podziału na mniejsze jednostki, zgodnie z potrzebą przyszłych najemców.

Kopernika 21: nowy projekt Grupa 5 Architekci

Projekt biurowca Kopernika 21 uzyskał wszelkie pozwolenia budowlane i konserwatorkie. Wszelkie rozwiązania projektowe zostały szczegółowe uzgodnione z zarządcą budynku, przy ulicy Kopernika 23, z którym bezpośrednio będzie stykał się biurowiec. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 610 mkw.

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 20.09.2013 13:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!