archirama.pl

Architektura Warszawy. Centrum Kreatywności w zabytkowej kamienicy na warszawskiej Pradze. Koncepcja jest już gotowa

Architektura Warszawy. Nowe Centrum Kreatywności powstanie przy ulicy Targowej 56 na warszawskiej Pradze. We wnętrzach bryły odnowionej kamienicy znajdzie się powierzchnia biurowa, konferencyjna i wystawiennicza dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą w branżach kreatywnych. Warszawski Ratusz zdradził szczegóły projektu.

Architektura Warszawy. Centrum Kreatywności w zabytkowej kamienicy na warszawskiej Pradze. Koncepcja jest już gotowa

Architektura Warszawy.  Nowe Centrum Kreatywności powstanie przy ulicy Targowej 56 na warszawskiej Pradze. We wnętrzach bryły odnowionej kamienicy znajdzie się powierzchnia biurowa, konferencyjna i wystawiennicza dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą w branżach kreatywnych. Warszawski Ratusz zdradził szczegóły projektu.

Fot: materiały prasowe

Architektura Warszawy. Koncepcja architektoniczna nowego Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56 w Warszawie została już opracowana. W ramach Centrum powstaną m.in. przestrzenie wystawiennicze, kryty dziedziniec oraz pracownie artystyczne i fotograficzna. Centrum Kreatywności poza ułatwieniem rozpoczęcia działalności gospodarczej będzie prowadziło szeroką działalność na rzecz rozwoju gospodarki kreatywnej w stolicy, m.in. szkolenia oraz usługi doradcze i informacyjne, dostęp do wspólnej infrastruktury technicznej i serwisowej. Nowe Centrum Kreatywności to jeden z największych projektów rewitalizacji obiektów prawobrzeżnej części Warszawy.

Architektura Warszawy. Rewitalizacja bryły przy ulicy Targowej w Warszawie

Architektura Warszawy. W ramach nowej inwestycji  wynajmowana będzie część biurowa oraz konferencyjna i wystawiennicza dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą w sektorach kreatywnych. Projekt architektoniczny nowego Centrum Kreatywności ma na celu stworzenie funkcjonalnego kompleksu z zadaszonym dziedzińcem. Koncepcja rewitalizacji niszczejącej kamienicy zakłada  adaptację na cele biurowo-usługowe istniejącego budynku frontowego oraz  pięciokondygnacyjnej oficyny północnej a także  rozbiórkę oficyny południowej dwukondygnacyjnej i wybudowanie od podstaw trzykondygnacyjnego skrzydła i zadaszenia dziedzińca. 

Architektura Warszawy. Centrum Kreatywności w zrujnowanej kamienicy mieszkalnej

Bryła kamienicy przy ulicy Targowej 56 ma kształt prostokąta. Do budynku będzie można dostać się przez sień – przejazd bramowy. Na parterze budynku frontowego zaplanowano hol wejściowy, portiernię, a także kawiarnię, w której będą organizowane m.in. spotkania z klientami oraz spotkania przedsiębiorców. Po prawej stronie od wejścia zlokalizowano recepcję. Zaraz za nią umieszczono klatkę schodową oraz windę, obsługującą wszystkie kondygnacje budynku frontowego. W holu recepcyjnym znajdzie się także wejście do sklepu, gdzie sprzedawane będą m.in. przedmioty wytworzone przez samych użytkowników Centrum. Dalej zlokalizowana została część z salami konferencyjnymi. Ciekawym elementem architektury budynku będzie całkowicie zadaszony dziedziniec. W przypadku większych wydarzeń na terenie Centrum część konferencyjna będzie otwierana na zadaszony dziedziniec, może także wraz z dziedzińcem stanowić jedną całość. Na końcu korytarza biegnącego wzdłuż sal konferencyjnych, umieszczona będzie kolejna klatka schodowa, obsługująca nową oficynę.

Architektura Nowego Centrum Kreatywności. Szczegóły koncepcji

Na parterze budynku, zachowanej północnej oficyny znajdzie się pomieszczenie wystawiennicze i trzy punkty informacyjne. Cała część wschodnia została przeznaczona na pomieszczenia ochrony, nadzorujące obiekt. Kawiarnia będzie otwierała się z dwóch stron- na ulicę oraz kryty dziedziniec. Od strony podwórka zaprojektowano także tzw. wertykalny ogród z zielenią na ścianach. Kolejne dwa piętra budynku  to pracownie, pomieszczenia socjalne i sale konferencyjne do codziennego użytku. Na  trzecim i czwartym piętrze  umieszczono pracownie, za to na poddaszu  budynku frontowego znajdą się wentylatornia i kotłownia. Pod frontowym budynkiem Centrum powstaną natomiast kolebkowo sklepione piwnice, zaadaptowane na przestrzeń wystawienniczą i pracownię fotograficzną.

Nowa inwestycja - Centrum Kreatywności Targowa 56

Nowa inwestycja - Centrum Kreatywności Targowa 56 realizowana jest w systemie „Projektuj i buduj”. Teraz zadaniem wykonawcy jest stworzenie projektu budowlanego i wykończeniowego. Na zrealizowanie robót budowlanych wyznaczono czas do 30 kwietnia 2015 roku. Całkowita wartość projektu wyniesie ok. 30 mln zł brutto, przy czym wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej  to ponad 25,4 mln zł brutto.

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 15.09.2013 12:37

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!