Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości - konkurs. W dzisiejszej konferencji prasowej poza Panią Prezydent Warszawy wzięli między innymi udział: Jacek Wojciechowicz – zastępca Prezydent Warszawy, Dyrektor Teatru TR Warszawa Wojciecha Gorczycę, Naczelnik Wydziału Estetyki w warszawskim ratuszu – Grzegorz Piątek, czy dyrektor MSN Joanna Mytkowska.
Uczestnicy konferencji zwrócili przede wszystkim uwagę na odmienny charakter wyboru architekta, któremu powierzone zostanie zadanie szczegółowego zaprojektowania MSN oraz TR Warszawa. Prezydent Warszawy podkreśliła, że to już trzecie podejście do tego projektu, ale zaznaczyła jednocześnie, że obecne przygotowania miały na celu wyeliminowanie kwestii, które wcześniej były przyczynami niepowodzenia inwestycji. Z kolei Grzegorz Piątek przypomina, że obecnie trwają pracę nad zmianą planu miejscowego w rejonie Pl. Defilad aby nowe obiekty wkomponowały się w zabudowę Warszawy.
>> Zobacz poprzedni projekt na MSN w Warszawie
Tym razem powstanie architektura dwóch budynków, nie jednego
Jak było wcześniej wiadomo, wytyczne konkursu zakładają budowę dwóch oddzielnych gmachów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz TR Warszawa. Nie jest określone kolejność, ani miejsce na działce, w którym mają się one znaleźć. Nowy konkurs obecnie zakłada te same wytyczne wysokościowe oraz zakres działki. Zwraca się uwagę na obecność metra. Hanna Gronkiewicz – Waltz zwraca szczególną uwagę na szczegółowo określony budżet inwestycji, którego przy poprzednich konkursach nie było. Ramowo określono także zakres funkcjonalny TR Warszawa. Wspomina się tu o obrotowej widowni, a także bardzo ważnej i uspołecznionej funkcji foyer.
Zmieniła się także droga wyboru architekta. Tym razem odbędzie się to na zasadzie negocjacji z ogłoszeniem. Grzegorz Piątek zaznacza, że jest to najlepsze rozwiązanie, a co ważniejsze twierdzi, że to bardzo dobrze, iż inwestorem jest MSN. Dyrektor MSN zauważa, że nadany tryb wyboru architekta ma na celu wyłonienie doświadczonych projektantów, którzy projektowali już podobne kubaturowo obiekty.
Uczestnicy mają czas do 31.10.2013 roku na zgłoszenie wniosków, które do 5.12.2013 podlegają weryfikacji przez komisję. Po weryfikacji, zaproszeni do konkursu architekci mają czas na przygotowanie ofert wstępnych. Od 13 stycznia 2014 do 21 lutego 2014 komisja daje sobie czas na negocjacje z wybranymi architektami. Jak zaznacza dyrektor MSN, bardzo ważna będzie bezpośrednia rozmowa z projektantem. W kolejnym etapie, grupa 15 wybranych architektów stworzy ostateczne oferty. Ostateczne rozstrzygnięcie oferty i wybór architekta nastąpi w poniedziałek 31 marca 2014 roku. Grzegorz Piątek ma nadzieje na powodzenie inwestycji, i trzyma kciuki za to, aby w roku 2019 była możliwość spotkania się na otwarciu gotowych gmachów.

-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
-
Minimalistyczny szklano-betonowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, mieszczący również Teatr Rozmaitości w Warszawie powstanie dopiero w 2016 roku. Dzieło szwajcarskiego architekta Christiana Kereza możemy jednak już dziś obejrzeć ze wszystkich stron na specjalnym filmie więcej

- ARCHITEKTURA: Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
- LIFESTYLE: Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
- ARCHITEKTURA: ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
- WIDEO I FOTO: Zobacz już dziś nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
- ARCHITEKTURA: Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101