Architektura
ARCHITEKTURA
Konkurs na MSN i TR w Warszawie

Architektura Warszawy. Konkurs na projekt MSN i TR w Warszawie rozpoczęty! Przeczytajcie, jakie są wytyczne i jak wygląda wybór architekta nowego projektu MSN i TR!

  • Komentarze

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, Naczelnik Wydziału Estetyki Grzegorz Piątek, Dyrektor MSN Joanna Mytkowska

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, Naczelnik Wydziału Estetyki Grzegorz Piątek, Dyrektor MSN Joanna Mytkowska 

Fot: Weronika Kwasiborska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości - konkurs. Znamy już szczegółowe wytyczne konkursu na nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości w Warszawie. Na dzisiejszej konferencji prasowej byli obecni między innymi Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz, która mówiła o oczekiwaniach względem nowego projektu, a także o plusach zmian, jakie wprowadzono w regulaminie konkursu. Dowiedz się dokładnie, jakie są wytyczne ogłoszonego konkursu na nową siedzibę MSN i TR!

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości - konkurs. W dzisiejszej konferencji prasowej poza Panią Prezydent Warszawy wzięli między innymi udział: Jacek Wojciechowicz – zastępca Prezydent Warszawy, Dyrektor Teatru TR Warszawa Wojciecha Gorczycę, Naczelnik Wydziału Estetyki w warszawskim ratuszu – Grzegorz Piątek, czy dyrektor MSN Joanna Mytkowska.

Uczestnicy konferencji zwrócili przede wszystkim uwagę na odmienny charakter wyboru architekta, któremu powierzone zostanie zadanie szczegółowego zaprojektowania MSN oraz TR Warszawa. Prezydent Warszawy podkreśliła, że to już trzecie podejście do tego projektu, ale zaznaczyła jednocześnie, że obecne przygotowania miały na celu wyeliminowanie kwestii, które wcześniej były przyczynami niepowodzenia inwestycji. Z kolei Grzegorz Piątek przypomina, że obecnie trwają pracę nad zmianą planu miejscowego w rejonie Pl. Defilad aby nowe obiekty wkomponowały się w zabudowę Warszawy.

>> Zobacz poprzedni projekt na MSN w Warszawie

Tym razem powstanie architektura dwóch budynków, nie jednego

Jak było wcześniej wiadomo, wytyczne konkursu zakładają budowę dwóch oddzielnych gmachów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz TR Warszawa. Nie jest określone kolejność, ani miejsce na działce, w którym mają się one znaleźć. Nowy konkurs obecnie zakłada te same wytyczne wysokościowe oraz zakres działki. Zwraca się uwagę na obecność metra. Hanna Gronkiewicz – Waltz zwraca szczególną uwagę na szczegółowo określony budżet inwestycji, którego przy poprzednich konkursach nie było. Ramowo określono także zakres funkcjonalny TR Warszawa. Wspomina się tu o obrotowej widowni, a także bardzo ważnej i uspołecznionej funkcji foyer.

Zmieniła się także droga wyboru architekta. Tym razem odbędzie się to na zasadzie negocjacji z ogłoszeniem. Grzegorz Piątek zaznacza, że jest to najlepsze rozwiązanie, a co ważniejsze twierdzi, że to bardzo dobrze, iż inwestorem jest MSN. Dyrektor MSN zauważa, że nadany tryb wyboru architekta ma na celu wyłonienie doświadczonych projektantów, którzy projektowali już podobne kubaturowo obiekty.

Uczestnicy mają czas do 31.10.2013 roku na zgłoszenie wniosków, które do 5.12.2013 podlegają weryfikacji przez komisję. Po weryfikacji, zaproszeni do konkursu architekci mają czas na przygotowanie ofert wstępnych. Od 13 stycznia 2014 do 21 lutego 2014 komisja daje sobie czas na negocjacje z wybranymi architektami. Jak zaznacza dyrektor MSN, bardzo ważna będzie bezpośrednia rozmowa z projektantem. W kolejnym etapie, grupa 15 wybranych architektów stworzy ostateczne oferty. Ostateczne rozstrzygnięcie oferty i wybór architekta nastąpi w poniedziałek 31 marca 2014 roku. Grzegorz Piątek ma nadzieje na powodzenie inwestycji, i trzyma kciuki za to, aby w roku 2019 była możliwość spotkania się na otwarciu gotowych gmachów.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Weronika Kwasiborska
Data publikacji: 13.09.2013 16:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.