Bryła warszawskiej Rotundy jest jednym z symboli modernistycznej architektury. Wielokrotnie pojawiały się propozycje aby wyburzyć budynek. Znalazły się jednak osoby, które uważają, że bryła powinna zostać jedynie odnowiona. Aby podjąć właściwą decyzję właściciel, bank PKO BP, zorganizował projekt Rotunda 2013 - konsultacje społeczne, w których każdy mieszkaniec Warszawy będzie mógł wypowiedzieć się o dalszym losie Rotundy.
Projekt Rotunda 2013 – co zorbią z bryłą Rotundy
Projekt Rotunda 2013 obejmuje cztery panele, które pomogą w podjęciu stosownych kroków przy odnowie Rotundy. Pierwsza cześć obejmowała rozmowy z ekspertami na temat historii budynku, jego roli dla miasta i dodatkowych funkcjach społecznych, na które właściciel chce przeznaczyć 30% powierzchni.
Od 18 kwietnia do 11 maja każdy zainteresowany losem architektury Rotundy może uczestniczyć w drugim panelu obejmującym konsultacje społeczne. Mieszkańcy Warszawy mają możliwość uzupełnienia ankiety, w której można wyrazić swoją opinię, jak chcieliby zagospodarować przestrzeń Rotundy. Ankietę można znaleźć w wersji elektronicznej na stronie www.rotunda2013.pl oraz w wersji papierowej w oddziałach PKO BP. Kolejnym etapem jest konkurs na projekt rewitalizacji Rotundy: Changing The Face 2013. Wyniki ankiet posłużą do określenia wymagań jakie spełnić mają proponowane koncepcje rewitalizacji architektury rotundy. Ostatni etap to rewitalizacja bryły. Bank PKO BP po uzyskaniu stosownych zezwoleń wcieli w życie zwycięski projekt. Co według Was powinno znaleźć się w przestrzeni Rotundy nie przeznaczonej na oddział banku?
Zobaczcie unikalną galerię zdjęć Rotundy i przeczytajcie o historii obiektu
Architektura Rotundy – historia bryły
Bryła warszawskiej Rotundy jest charakterystycznym elementem ściany wschodniej wybudowanej w latach 70. XX wieku. Jej architektura autorstwa Zbigniewa Karpińskiego zlokalizowany jest u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Do dziś bryła pełni funkcję siedziby banku PKO BP. Obecny wygląd bryły różni się od pierwotnego. 15 lutego 1979 roku ogromny wybuch gazu zabił 49 osób i w 70 procentach zniszczył budynek. Odbudowując po tragicznych wydarzeniach bryłę Rotundy zmieniono jej detale architektoniczne. Jasną transparentną elewację zamieniono na ciemne szkło, które odcięło otoczenie od wnętrza bryły. Obok Rotundy umieszczono również tablice upamiętniającą tragicznie zmarłych w wybuchu. Bryła rotundy szybko wyeksploatowała się i straciła walory architektoniczne. W 2003 roku wraz z całą ściana wschodnią została wpisana na listę dóbr kultury. Obecnie Rotunda jest w złym stanie technicznym i wymaga rewitalizacji.
