Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura Warszawy: Muzeum Narodowe

  • Komentarze

Bryła Muzeum Narodowego w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym

Muzeum Narodowe w Warszawie wkrótce po oddaniu do użytku

Fot: Henryk Poddębski, Polona

Marzenie i rzeczywistość. Niezrealizowane projekty architektoniczne i plany rozbudowy – nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie przedstawia historię gmachu 


Między mostem Poniatowskiego a palmą na rondzie de Gaulle'a znajduje się gmach największego w Warszawie muzeum. Zajmująca go instytucja szczyci się tradycją sięgającą połowy XIX wieku, ale obecna siedziba służy Muzeum Narodowemu od końca lat 30. XX stulecia. Jej historie opowiada nowa wystawa, prezentowana w MN od 12 maja 2016.

Współczesna architektura i polityka

Odzyskanie niepodległości wywołało falę entuzjazmu i tysiące pomysłów i projektów. Państwo formowało się, sytuacja polityczna była wciąż niepewna, a gospodarka w fatalnym stanie. Mimo to plany rysowano z rozmachem, nie zapominając o instytucjach kultury. Już w 1919 roku ogłoszony został konkurs urbanistyczny na projekt dzielnicy rządowo-muzealnej. Kompleks z zespołem reprezentacyjnych gmachów miał powstać na terenie Ujazdowa. Z siedzibami najważniejszych instytucji politycznych sąsiadować miał gmach Muzeum Narodowego.
Gdy z planów tych zrezygnowano, w 1924 roku ogłoszony został konkurs architektoniczny na projekt budynku usytuowanego przy ówczesnej Alei 3 Maja. Nie przyniósł on jednak rozwiązania i w kolejnym roku znów zaproszono architektów do nowego konkursu. Na wystawie „Marzenie i rzeczywistość” zobaczyć będzie można nadesłane wówczas prace, pokazujące różnorodność prądów w architekturze międzywojennej. Sąd konkursowy wybrał ostatecznie projekt Tadeusza Tołwińskiego. Monumentalna bryła zaliczana jest do nurtu modernistycznego, choć kojarzy się też z rozwiązaniami klasycznymi. Budowa gmachu trwała od 1927 do 1938 roku. Niedługo po uroczystym otwarciu wybuchła wojna.
Gmach został częściowo zniszczony, poważne szkody wyrządził pożar. Bryłę odbudowano i szybko okazało się, że dla pomieszczenia rosnących zbiorów konieczna jest rozbudowa. Myślano o niej już w końcu lat 30., ale przez kolejne dekady nie udało się przeprowadzić radykalnych zmian. Dopiero w w latach 70. XX dobudowano tzw. ryzalit do głównego gmachu. Zdaniem muzealników, to wciąż  kropla w morzu potrzeb. Na razie nie zanosi się na dalszą rozbudowę, choć temat wraca od lat. Nowa wystawa przypomina o problemach Muzeum Narodowego, pokazując historię ważnego dla Warszawy obiektu.

Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie
12 maja – 31 lipca
Muzeum Narodowe w Warszawie
www.mnw.art.pl

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.