Rozbudowę ASP na Powiślu powstrzymały jaskółki
ASP od wielu lat planowało modernizację zabytkowej bryły na Powiślu. Konkurs architektoniczny na nowy projekt wygrało w 2008 roku cenione biuro JEMS Architekci. Zbudowany w latach 1911-1914 budynek miał zostać przebudowany już dwa lata temu, ale ASP prześladował pech. A to w wykopie zagnieździły się chronione jaskółki, a to osunięcie ziemi na pobliskiej budowie II linii metra zmieniło organizację ruchu i sparaliżowało prace.
Opóźnienie wymusiło zmiany w projekcie. Nowa bryła jest nieco niższa i skromniejsza, niż pierwotnie planowały władze uczelni. Powierzchnię zredukowano o ok. 2000 mkw. Budowę trzeba było jednak zakończyć w określonym czasie, by nie przepadło dofinansowanie z funduszy unijnych. Już 8 października 2014 w budynku ma się odbyć inauguracja roku akademickiego.
Nowy budynek to nowe sale i kolejne specjalizacje, między innymi reżyseria światła, kostiumologia, scenografia przestrzeni publicznej. Bryła służyć będzie Wydziałowi Rzeźby, Wydziałowi Sztuki Mediów i Scenografii, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, powstającemu Wydziałowi Zarządzania Kulturą Wizualną a także Międzyuczelnianemu Instytutowi Konserwacji.
Nowa bryła
Projekt przewidywał między innymi odtworzenie zabytkowej elewacji od strony dziedzińca i podwyższenie bryły o jedną kondygnację. Architekci starali się uzyskać podobną do pierwotnej formę. Rozbudowana część kojarzy się z dachem starego budynku, dwuspadowym nad główną częścią i kopertowym od strony ulicy. Zmieniła się też całkowicie architektura wnętrz, dominuje surowy beton architektoniczny i drewno. Obiekt dostosowano do współczesnych wymogów nauczania.
Choć projektanci brali pod uwagę formę stuletniego budynku, nie stworzyli na szczęście historycznego pastiszu. Ciężka elewacja od strony ulicy pokryta jest płytami architektonicznego betonu. Za to elewacja boczna jest przeszklona, pokryta płytami z giętego szkła. Wprowadza do wnętrz światło. Wbrew pozorom, nie powinno być ono zbyt intensywne – pracujący w salach rzeźbiarze wolą rozproszone oświetlenie.
Technika
Koszt modernizacji to ok. 65,5 mln zł. Projektu architektoniczny przygotowało biuro JEMS Architekci Sp. z o.o., inwestorem zastępczym jest Project Management Intertecno Sp. z o.o., zaś generalnym wykonawcą konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budowlano Usługowe DORBUD S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe INTERBUD WEST Sp. z o.o.
Plany na przyszłość
Warszawskie Powiśle od kilku lat staje się coraz bardziej nowoczesne. W latach 90. XX wieku postulowanie stworzenie warszawskiej Dzielnicy Łacińskiej, tętniącego życiem centrum edukacyjnego i kulturalnego. Dwadzieścia lat później ten cel jest bliższy realizacji. Centrum Nauki Kopernik, Wydział Lingwistyki UW, BUW – a w pobliżu nowe metro, bulwary nad Wisłą i modne kluby. Tak może wyglądać Powiśle już w 2015 roku. W dalszej przyszłości władze Akademii chciałyby zrealizować m.in. pawilony-galerie nad przecinającą dzielnice Wisłostradą; być może kiedyś przyjdzie też czas na schowanie kolejnego odcinka ruchliwej ulicy pod ziemię.
