archirama.pl

Architektura Warszawy: nowa hala Banacha projektu JEMS architekci prawie gotowa

Nowa hala Banacha ma być oddana do użytku na początku 2015. Zaprojektowana przez biuro JEMS Architekci hala targowa miała być gotowa rok temu, ale bankructwo wykonawcy opóźniło prace

Hala Banacha

Powstaje zaprojektowana przez pracownię JEMS Architekci nowa hala targowa przy ul. Banacha w Warszawie

Fot: Archiwum JEMS

Architektura Warszawy według JEMS Architekci

Targowisko Banacha jest jednym z najstarszych wciąż działających miejsc handlu w Warszawie. Już wkrótce będzie też jednym z najnowocześniejszych. W pierwszych miesiącach 2015 roku zakończą się prace związane z budową nowej hali targowej o powierzchni ok. 2,5 tys. mkw. W hali będą się znajdowały otwarte i półotwarte boksy handlowe a także zamknięte pawilony. Hala sąsiadować będzie bezpośrednio z  placem targowym. Na placu wyznaczono miejsca dla 42 samochodów, z których warzywa i owoce będą mogli sprzedawać bezpośrednio kupcy. Całkowity koszt nowej inwestycji to przeszło 22 mln złotych.

Projekt przygotowało warszawskie biuro architektoniczne JEMS Architekci. Ten sam zespół wygrał zresztą również miejski konkurs architektoniczny na projekt sąsiadującego z targowiskiem budynku TBS na rogu ul. Grójeckiej i Bitwy Warszawskiej.

Hala Banacha i warszawskie targowiska

Mimo wszystkich centrów handlowych i nowych sklepów, wciąż co drugi mieszkaniec Warszawy drobne zakupy spożywcze najchętniej robi na bazarze. Wprawdzie stragany z ubraniami zanikają, a niektóre z dawnych targowisk – jak Bazar Różyckiego – przypominają coraz bardziej skansen, ale warzywniaki są wciąż oblegane. Od lat 90. warszawski handel uliczny zmienia się. Stare kramy znikają, hale są modernizowane. Skurczyła się powierzchni bazaru Szembeka na Pradze, po rewitalizacji zmieni się profil hali Koszyki i Różyca. Plany przebudowy budzą zwykle niepokój kupców. O przebudowie targowiska Banacha mówi się od lat 90. XX w. Pierwsze plany przewidywały niewielkie zmiany organizacyjne i modernizacji stoisk, później pojawiały się kolejne pomysły, z budową parkingu podziemnego oraz wyższych budynków. Nowe bryły mają być budynkami mieszkalno-uslugowymi, a także siedzibą Muzeum Ochoty.
Budowa hali Banacha zaprojektowanej przez JEMS Architekci rozpoczęła się w 2012 roku. W maju 2013 roku firma Resbex, generalny wykonawca obiektu, ogłosiła upadłość. Dlatego też we wrześniu 2013 roku miasto musiało ponownie ogłosić przetarg. Nowym generalnym wykonawcą I etapu została firma JP Contracting.

Autor: KZ
Zdjęcia: Archiwum JEMS
Data publikacji: 8.12.2014 10:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!