Skarby Sezamu PRL
Świeże bułeczki, masło i żółty ser, a nawet schab – także w trudnych czasach i przy permanentnych brakach w zaopatrzeniu warszawski Sezam mógł się pochwalić atrakcyjnymi (jak na PRL) towarami. Nic dziwnego, sklep był wizytówką polskiego handlu. Spółdzielczy Dom Handlowy mieścił się w samym centrum Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 126/134. Nowoczesny budynek oddano do użytku jesienią 1969 roku. Zaprojektowana przez Zbigniewa Karpińskiego i Andrzeja Sierakowskiego bryła była częścią zespołu urbanistycznego Ściany Wschodniej, położonego w ścisłym śródmieściu stolicy. Na początku lat 70. ubiegłego wieku budynek był przykładem współczesnej architektury i imponował nowoczesnymi rozwiązaniami. Ruchome schody, klimatyzacja, efektowne oświetlenie elewacji robiły wrażenie na mieszkańcach Warszawy i przybyszach z całej Polski, odwiedzających np. pobliski Pałac Kultury.
Współczesna architektura i hamburger
Na początku lat 90. Sezam znów był na czasie. W budynku pojawił się jeden z pierwszych w Polsce barów sieci McDonalds. Dziś trudno sobie wyobrazić sensację, towarzyszącą hamburgerom. W uroczystym otwarciu brał udział ówczesny minister pracy i polityki społecznej i przedstawiciele władz miasta, a tłumy ciekawych ustawiały się w kolejkach przez kolejne miesiące.
Przepraszam, czy tu biją?
Bryła Sezamu i stoiska pojawiły się w wielu kronikach filmowych, materiałach telewizyjnych, a nawet w kryminale wyreżyserowanym przez Marka Piwowskiego (1976), architektura wnętrz jest więc upamiętniona. Sam Sezam doczekał już jednak końca swojej historii. Po prawie półwieczu sklep został zamknięty 10 sierpnia 2014. Kilka miesięcy później rozpocznie się rozbiórka, a w 2017 roku ma zostać oddany do użytku nowy budynek. Dziesięciopiętrowy wieżowiec będzie połączony podziemnym przejściem ze stacją metra Świętokrzyska. W nowym biurowcu znajdzie się miejsce także dla Sezamu. Sklep spożywczy powstanie w podziemiach gmachu. Ze znanej marki szkoda rezygnować – podobnie warszawski Supersam działa na kondygnacji –1 zaprojektowanego przez APA Kuryłowicz budynku przy placu Unii Lubelskiej.
