Architektura Warszawy. Przedszkole w Miasteczku Wilanów projektu Pracowni Architektonicznej BNS to zwycięski projekt w konkursie, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej na zlecenie dzielnicy Wilanów. Cały konkurs, ogłoszony przez SARP obejmował koncepcję zespołu szkolno-przedszkolnego składającego się z przedszkola, żłobka , szkoły podstawowej, gimnazjum wraz z salami sportowymi. Realizowane obecnie przedszkole ma być pierwszym budynkiem całego kompleksu. Publiczne przedszkole powstanie przy ul. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Wilanowie i będzie miało powierzchnię 3 tys. mkw.
Spadziste, strome dachy to element architektury nowego przedszkola w Miasteczku Wilanów
Działka pod inwestycje w Miasteczku Wilanów objęta została szczegółowymi wytycznymi planu miejscowego. Zapisy określiły wysokość zabudowy, spadki stromych dachów oraz zminimalizowaną powierzchnię zabudowy ( obowiązujące dla działki 70% powierzchni biologicznie czynnej). Ponadto architekci musieli wziąć pod uwagę wysoki poziom wód gruntowych oraz sąsiedztwo obiektu. Architekci z pracowni BNS dostosowali architekturę bryły jak i całą przestrzeń do użytkownika, w tym przypadku małego dziecka. Aby zminimalizować powierzchnię zabudowy zaprojektowano dwukondygnacyjny budynek na planie prostokąta.
Nowoczesna architektura: Przedszkole w formie małych domków
Architekturę budynku zmniejszono optycznie poprzez podział na segmenty o osobnych dachach, z tym samym kątem nachylenia. Powstałe w elewacji małe domki dostosowują obiekt do percepcji dziecka. Nad kuchnią na parterze budynku zaprojektowano taras z placem zabaw pod przeszklonym zadaszeniem.
Przedszkole w Miasteczku Wilanów pomieści nawet 250 dzieci
Architekci starali się dostosować architekturę bryły tak, aby korespondowała z charakterem zadrzewionej młodymi brzozami działki w Miasteczku Wilanów. Duże 10-cio oddziałowe przedszkole dla około 250 dzieci zaprojektowano tak, by była możliwość oddzielenia dzieci młodszych ( parter ) od starszych ( I piętro). Sale zajęć mieszczące się na parterze mają bezpośrednie wyjścia do ogrodu przedszkolnego. W ogrodzie znajdą się trzy place zabaw.
Zróżnicowana architektura poszczególnych części przedszkola
Na elewacjach budynku wykorzystano biały tynk, który stanowi tło dla kolorowych okładzin ścian z desek i płyt elewacyjnych włókno-cementowych. Dach przedszkola pokryto aluminiowa blachą powlekaną w kolorze patynowanej miedzi, kładzionej na rąbek stojący. Poszczególne części budynku zróżnicowano w urządzeniu i kolorystyce wnętrz. Poszczególne części zespołu wyróżniono poprzez elementy kolorowych znaków-symboli w jednorodnych jasnych wnętrzach bryły. Skośne dachy na piętrze z drewnianymi krokwiami stwarzają odmienny charakter usytuowanych tam sal zajęć. Zakończenie realizacji inwestycji ma nastąpić w 2014 roku.

-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
-
Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
