archirama.pl

Architektura Warszawy. Taras na dachu wydziałów lingwistycznych UW jako miejsce relaksu i spotkań studentów

Architektura Warszawy. Jednym z wyróżniających gmach Wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu elementów jest ogród z tarasami spacerowymi usytuowany na dachu budynku.  

Architektura Warszawy. Taras na dachu wydziałów lingwistycznych UW jako miejsce relaksu i spotkań studentów

 

Jednym z rozwiązań zrealizowanego projektu autorstwa APA Kuryłowicz & Assiociates  jest taras na dachu, który połączony został z niewielkim ogrodem. Zamysłem było zaproponowanie rozwiązania, które okaże się ekonomiczne i praktyczne w użytkowaniu.

Fot: materiały prasowe

Architektura Warszawy. Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Assiociates zaprojektowała siedzibę budynku Wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej UW przy ul. Dobrej 55. Projekt wybrany w drodze konkursu doceniony został przede wszystkim za harmonijne wkomponowanie się w otoczenie. Nowy budynek UW wizualnie współgra z bryłą biblioteki uniwersyteckiej oraz z terenem Skarpy Warszawskiej. Połączenie to stało się możliwe dzięki zaprojektowaniu wielokondygnacyjnego holu głównego, który biegnie wzdłuż całego budynku.

Przeczytaj o Placu Unii City Shopping projektu APA Kuryłowicz & Assiociates

Dach uniwersytetu jako miejsce spotkań studentów

Jednym z rozwiązań zrealizowanego projektu autorstwa APA Kuryłowicz & Assiociates  jest taras na dachu, który połączony został z niewielkim ogrodem. Zamysłem było zaproponowanie rozwiązania, które okaże się ekonomiczne i praktyczne w użytkowaniu. W ten sposób architektura Warszawy zyskała funkcjonalną przestrzeń doskonale sprawdzająca się jako obszar spotkań studentów i miejsce odpoczynku.

Studencki taras od technicznej strony

W celu skonstruowania podestów oraz schodów prowadzących na dach budynku, na tarasach zainstalowano ponad 600 m kw odpornej na czynniki atmosferyczne deski tarasowej. Techniczne elementy instalacji budynku zostały zgrabnie ukryte za ażurową obudową. Deski tarasowe w kolorze morelowym skomponowano z tarasową roślinnością, dzięki czemu całość prezentuje się efektownie.

Funkcjonalny dach

W przypadku budynku Wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej wykorzystano technologię odwróconego dachu. Taras oparty został na pływającej konstrukcji samonośnej z legarów metalowych, co chroni od naruszenia wielowarstwowej powłoki dachowej.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 7.10.2013 17:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!