archirama.pl

Architektura Warszawy: Tygrysy na Nowym Świecie

Tygrysy. Trzej architekci nagrodzeni w wielu konkursach architektonicznych to postaci ważne dla historii modernizmu w Polsce i architektury Warszawy. Festiwalowi Budynków 2015 towarzyszy wystawa przypominająca ich dorobek

Współczesna architektura Warszawy,  Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat”

Dawny Dom Partii, obecnie Centrum Bankowo-Finansowe „Nowy Świat”

Fot: Kudak / Wikimedia Commons

W centrum Warszawy

Niedaleko „ronda z palmą”, tuż obok warszawskiego Muzeum Narodowego, znajduje się bryła dawnego Domu Partii, obecnie Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat”. Wybudowany u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Nowy Świat obiekt był jednym z najważniejszych budynków w Warszawie, ucieleśnieniem ducha czasu, najpierw jako siedziba PZPR, po 1989 roku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Budynek powstał w pierwszych latach powojennych. Już w 1947 roku ogłoszony został konkurs architektoniczny. Jury konkursu wybrało do realizacji propozycję trzech warszawskich architektów, znanych jako zespół Tygrysów, Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego. Budowa rozpoczęła się w 1948 roku i została ukończona cztery lata później.


Festiwal Architektury

Dawny Dom Partii jest obecnie biurowcem, wnętrze nie jest wiec zwykle dostępne dla spacerowiczów zainteresowanych modernizmem. Budynek można jednak dokładnie zwiedzić podczas tegorocznego Festiwalu Budynków, zorganizowanego przez Centrum Architektury. Cykl wydarzeń rozpoczyna się 13 października 2015. W programie między innymi oprowadzanie z przewodnikiem, wystawa o architekturze Tygrysów, wykłady.

Szczegółowy program

13 października 2015, wtorek – 18:30-20:00 – inauguracja Festiwalu, wernisaż wystawy o warszawskich Tygrysach
(Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Miasto Stołeczne Warszawa, projekt: MFRMGR Frejda i Gratkowski Architekci, hol główny, wejście A/D).
Wystawa czynna do 23 października w godzinach 8:00-18:00

15 października, czwartek – 18:30 – wykład Andrzeja Skalimowskiego, Dom Partii i Tygrysy: historia gmachu i zespołu (sala A, 1 p., wejście A/D)

18 października, niedziela – 12:30 – spacer kontekstowy z Andrzejem Skalimowskim wokół Domu Partii – oprowadzanie po bezpośrednim otoczeniu gmachu (zbiórka na dziedzińcu CBF)

20 października, wtorek – 18:30 – wykład Andrzeja Skalimowskiego, Wspólny Dom i jego lokalne odpowiedniki. Wojewódzkie gmachy partyjne w PRL (sala A, 1 p., wejście A/D)
22 października, czwartek – 21:00 – nocne spotkanie z architekturą i filmem – Beton i marmur: kino partii – wykład dr Justyny Żelasko (Kino KC)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
Więcej informacji: www.centrumarchitektury.org

Autor: KZ
Zdjęcia: Kudak / Wikimedia Commons
Data publikacji: 12.10.2015 15:50

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!