archirama.pl

Architektura Warszawy. Zobacz, jak teraz wygląda Służewiecki Dom Kultury! Galeria zdjęć!

Architektura Warszawy. Dobiega końca realizacja Służewieckiego Domu Kultury. Realizacja nawiązuje do dawnej funkcji miejsca, ale jednocześnie będzie nowoczesną placówką edukacyjną. Zobacz, jak wygląda teraz! Podoba wam się taka architektura?

Nowe zagrody pozwolą przywrócić ekologiczne gospodarstwo edukacyjne

Nowe zagrody pozwolą przywrócić ekologiczne gospodarstwo edukacyjne

Fot: dzięki uprzejmości pracowni: WWAA, 137 kilo

Architektura SDK to pomysł, który wyszedł z pracowni 137 kilo i WWAA. Obecnie widać już praktycznie całość założenia. Projekt powstał przez połączenie dwóch elementów: sytuacji i kontekstu urbanistycznego oraz funkcji, która wymagana była programem założenia. Architekci postanowili jednak połączyć te placówkę z istniejącym ekologicznym gospodarstwem edukacyjnym i siedliskiem wiejskim przy ul. Tarniny 7. W sierpniu architektura obiektu wygląda na skończoną, trwają jednak jeszcze prace wykończeniowe. Nie ulega wątpliwości, że „drewniane domki” są elementem wyróżniającym się w architekturze miasta, ale przed wszystkim dzielnicy.

Kontekst miejsca – inspiracja w architekturze

Zrealizowany projekt SDK powstał także przez inspirację siedliskową zabudową Służewia, która istniała tu do początku lat 70. Wiejski charakter jest widoczny w realizacji SDK. Drewniane „domki” z dwuspadowym dachami kojarzą się z istniejącymi tu niegdyś polami uprawnymi, łąkami, sadami, prawdopodobnie powrócą tu również kozy, a może nawet krowy. Później Służew zamienił się blokowiska, gdzie budynki osiągały wysokość do 11 kondygnacji. Dzięki projektowi udało się zachować zielony wąwóz, który według planów miał być przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną.

>> Architektura Warszawy. Zobacz nowy projekt wieżowca od JSK!

Dobiegająca końca inwestycja SDK będzie dla mieszkańców miejscem odpoczynku. Architekci zaznaczają, że plan usytuowania budynku ma na celu ułatwić okolicznym mieszkańcom kontakt z parkiem, a przy okazji zachęcić jednocześnie do korzystania z obiektu.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: dzięki uprzejmości pracowni: WWAA, 137 kilo, Jakub Certowicz
Data publikacji: 30.08.2013 11:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!