Architektura wnętrz jest dla humanistów a architektura i urbanistyka dla umysłów ścisłych
To twierdzenie w pewnym sensie jest prawdą. Potwierdza je między innymi uczelnia, na której wykładane są kierunki. Architektura wnętrz to kierunek przeznaczony dla Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast architektura i urbanistyka to kierunek Politechnik. Wyjątek stanowi Poznań, który na ASP od pewnego czasu wykłada również architekturę i urbanistykę.
Potwierdza to założenie ze urbanistyka będzie kierunkiem dla umysłów ścisłych. Musimy się tu zmierzyć z mechaniką budowli, matematyką, fizyką budowli, czy różnego rodzaju konstrukcjami. Architektura wnętrz pozbawia nas tej „przyjemności”. Tu kładzie się nacisk na rysunek i malarstwo, projektowanie wnętrz, historie architektury, czy oświetlenie. Oba kierunki wymagają jednak otwartego umysłu, tworzącego niekonwencjonalne pomysły, potrafiące myśleć w formacie 3D.
>> Czy warto być architektem? Zobacz ile zarabia architekt!
Architekt wnętrz nie może być architektem z pełnego zdarzenia
W tym trochę prawdy jest. Ograniczenia dla architekta wnętrz wynikają przede wszystkim z braku uprawnień projektowych i konstrukcyjnych. Architekt wnętrz może tworzyć meble, aranżować wnętrza, nie tylko mieszkań. Ale nic więcej. Architekt po architekturze i urbanistyce może projektować zarówno wnętrza i design, jak i każdego rodzaju budynki, mosty, założenia urbanistyczne i wiele innych – jest wolny w świecie architektury. Dlatego studiując architekturę wnętrz pozostajemy architektami tylko jednej sfery.
Architektura wnętrz to inny dyplom niż architektura i urbanistyka
Prawda. Oba kierunki podzielone są na dwa stopnie. Jednakże politechnika daje nam tytuł inżyniera, następnie magistra inżyniera, a ASP licencjata, później magistra. Po architekturze wnętrz nie jesteśmy „osobami technicznymi”, jesteśmy bardziej określani jako artyści.
>> Jak dostać się na architekturę? Jak później przetrwać na studiach?
Warto jednak pamiętać, że rynek potrzebuje architektów. Nie tylko urbanistów, wnętrzarzy, czy konstruktorów – wszystkich. Dlatego odpowiedni kierunek studiów należy wybierać zgodnie ze swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami. Ale trzeba zaznaczyć, że lepsze perspektywy zarobków i pracy stoją przed architektami z tytułem inżyniera.

-
Czy architekt zarabia tak dużo jak się powszechnie sądzi? Dzięki uprzejmości firmy Sedlak&Sedlak poznaliśmy wysokość pensji polskich architektów. Zobacz raport na temat zarobków w branży architektonicznej. więcej
- Brąz
- Barok
- Boazeria
