Architektura
ARCHITEKTURA
Film z wnętrza Domu w szczerym polu, projektu Ultra Architects

Architektura wnętrz. Dom w szczerym polu projektu Ultra Architects. Mamy wideo!

 • Komentarze

Architektura Domu w szczerym polu. Zobaczcie bryłę projektu Ultra Architects. Galeria

 

Architektura projektu Ultra Architects to doskonały przykład jak połączyć w jednej bryle nowoczesność z wiejskim krajobrazem.

Fot: materiały prasowe

Architektura wnętrz. Dom w szczerym polu to zespół drewnianych brył, w którym każda pełni inna funkcję. Architekci z pracowni Ultra Architects zaprojektowali nowoczesny obiekt tak, aby wpisywał się w wiejski krajobraz i dawał jego mieszkańcom poczucie prywatności.

Architektura Domu w szczerym polu. Bryła domu projektu Ultra Architects została zaprojektowana na terenie, przypominającym olbrzymią łąkę. Otwarta przestrzeń działki licząca 3,8 hektara była dużym wyzwaniem dla architektów. Ich zadaniem było zaproponowanie architektury stwarzającej przyszłym użytkownikom poczucie intymności i ochronę przed silnymi podmuchami wiatru. Jak przyznają sami architekci z Ultra nazwa Dom w szczerym polu rzuciła im się na myśl już podczas pierwszej wizyty na działce.

UltraArchitects - DOM W SZCZERYM POLU from Filmpoint on Vimeo.

Architektura bryły w szczerym polu projektu Ultra Architects

Bryła Domu w szczerym polu od północy przylega do drogi. Dom od strony południowej natomiast graniczy z lasem, do którego trzeba przebyć odległość ponad 100 metrów. Zgodnie z warunkami zabudowy dom projektu Ultra Architects posiadać będzie dach w konstrukcji skośnej. Cały budynek pokryty został drewnem. Ściany wewnątrz domu wykończono sklejką, na zewnątrz zaś ściany pokryła okładzina z ciemnych desek.

Nowoczesna bryła w wiejskim krajobrazie

Projekt bryły Domu w szczerym polu ma przywodzić na myśl zabudowę wiejską. Architekci skoncentrowali się zwłaszcza na wkomponowaniu bryły w architekturę wiejskiego krajobrazu. Bryłę zaprojektowano w taki sposób, aby pomiędzy jej fragmentami powstały swoiste kieszenie. Służą one mieszkańcom domu jako tarasy i dodatkowo osłaniają przed gwałtowanymi podmuchami wiatru, które na tak dużej powierzchni powstają niemalże samoistnie.

Architektura domu przypominająca zabudowę wiejską

Od początku pracy nad projektem architekci wykluczyli budowę skomplikowanej i obfitującej w szczegóły bryły, która niczym nie przypominałaby wiejskiej zabudowy. Zaproponowano za to architekturę stwarzającą wrażenie zespołu prostych obiektów. Architekci z pracowni Ultra Architects zaprojektowali kompleks brył (każda o innej funkcji i  przeznaczeniu). W ten sposób budynek podzielił się na cztery części: część dzienną, techniczną, sypialną, i gościnną.

przeczytaj rowniez
 • Ciekawe i zabytkowe werandy w Sopocie: królestwo werand z drewna
  Ciekawe i zabytkowe werandy w Sopocie: królestwo werand z drewna

  Ost-See-Bad Zoppot wznoszono w bardzo modnym na przełomie XIX i XX wieku stylu alpejskim, którego twórcy lubowali się w drewnianych przybudówkach o konstrukcji ryglowej. W Sopocie większa część powstałej wówczas zabudowy przetrwała do dzisiaj, w tym około 300 domów wyposażonych w werandy. To one przydają kurortowi sielskości więcej

 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • Dom ekologiczny koło Pszczyny
  Dom ekologiczny koło Pszczyny

  Syntetyczne kształty domu mogą przywodzić na myśl dziecięce rysunki kredą lub flamastrem więcej

 • Adaptacja silosu na mieszkanie

  Ołomuniecki silos nie został oswojony, lecz okiełznany: nie mamy do czynienia z typowym loftem, mieszkaniem bezkonfliktowo wpisującym się w historyczną tkankę architektoniczną, ale z radykalną interwencją, której najważniejszym elementem jest dominująca, przeskalowana nadbudowa więcej

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 11.09.2013 15:58
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.