archirama.pl

Architektura wnętrz Muzeum Historii Żydów Polskich, zobaczcie jak będzie wyglądała stała ekspozycja. Mamy wizualizacje

Architektura wnętrza Muzeum Historii Żydów Polskich już od soboty będzie udostępniania zwiedzającym. Choć ekspozycja stała pojawi się za rok na gości czeka wiele ciekawych wydarzeń. Byliśmy dzisiaj wewnątrz. Mamy również wizualizacje wystawy głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Architektura wnętrz Muzeum Historii Żydów Polskich, zobaczcie jak będzie wyglądała stała ekspozycja. Mamy wizualizacje
Fot: materiały prasowe

Architektura wnętrza Muzeum Historii Żydów Polskich już od najbliższej soboty, 20 kwietnia, będzie  dostępna dla zwiedzających. Zanim jednak będzie można obejrzeć stała ekspozycję Muzeum Historii Żydów Polskich minie jeszcze około rok. Do tego czasu zarówno dorośli jak i dzieci będą mogli brać udział z bogatym programie kulturalno-edukacyjnym, który obejmie m.in. projekcje filmowe, koncerty, debaty i wykłady, warsztaty, spacery oraz spotkania autorskie w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Architektura Muzeum Historii Żydów Polskich to niesamowity gmach ulokowany na Muranowie, w sercu getta warszawskiego, naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Konkurs na projekt architektoniczny muzeum został rozstrzygnięty w 2005 roku. Swoje propozycje przesłało około 200 pracowni z całego świata, z czego do kolejnego etapu dopuszczono 119 projektów. W ścisłej 10 znalazło się m.in. projekt Daniela Libeskinda, ale to koncepcja fińskiego studia Lahdelma & Mahlamäki Architects została wybrana – co ciekawe – jednogłośnie.

Surowa oszczędna bryła Muzeum Historii Żydów Polskich nawiązująca do geometrycznej formy pomnika Bohaterów Getta pięknie komponuje się z zielonym otoczeniem Muranowa. Jego prosta bryła stoi w opozycji do niesamowitej, zupełnie niegeometrycznej architektury wnętrza. Cały budynek Muzeum Historii Żydów Polskich otaczają szklane panele, na których widnieje napis Po-lin. W języku hebrajskim oznacza on nie tylko Polskę. Tłumaczone jest przede wszystkim jako „tutaj spocznij” („Po” oznacza” tutaj, „lin” – odpoczniesz).

Architektura wnętrza Muzeum Historii Żydów Polskich – symboliczny hol

Ogromny hol główny w Muzeum Historii Żydów Polskich tworzą pofalowane ściany wznoszące się aż po dach. Jedną z interpretacji takiej architektury wnętrza holu jest rozstąpienie się fal podczas przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone. Według innych symbolizuje głębokie pęknięcie, jakie dokonało się w historii Żydów polskich. Przerzucony przez główny hol most zaś, stał się łącznikiem, który wiąże przeszłość z przyszłością.

Architektura wnętrza – przestrzeni o powierzchni 13 tys. mkw

Architektura wnętrza Muzeum Historii Żydów Polskich to przestrzeń o powierzchni około 13 tys, mkw. rozplanowanej na kilku kondygnacjach. Około jednej trzeciej tej powierzchni zajmie wystawa główna w podziemiach budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. Wyżej znajdą się sale wystaw czasowych, audytorium przystosowane do projekcji filmowych, koncertów i konferencji. Nie zabrakło także przestrzeni dla dzieci, centrum informacyjnego, restauracji, klubokawiarni i sklepów.

Architektura wnętrza Muzeum Historii Żydów Polskich – przestrzeń dla dzieci

Przestrzeń dla dzieci w Muzeum Historii Żydów Polskich w całości dedykowana jest Januszowi Korczakowi. Organizatorzy chcą aby najmłodsi poznali metodę wychowawczą tego niezwykłego pedagoga, który traktował maluchy jako pełnoprawnych obywateli, różniących się od dorosłych jedynie wzrostem. - Dzieci Janusza Korczaka funkcjonowały jako wspólnota. Miały własny parlament, sądy koleżeńskie, wydawały pisemko. Takie podejście wychowawcze było bardzo nowatorskie w latach 20. i 30. ubiegłego wieku – tłumaczy Nili Amit, która oprowadzała nas po muzeum - Dlatego też organizatorzy przestrzeni dla dzieci chcą aby najmłodsi poznali tę metodę pedagogiczną.

Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich otwarta za rok

Wystawa główna w Muzeum Historii Żydów Polskich, zajmie około 4 tys, mkw. Nad jej koncepcją pracuje międzynarodowy zespół przeszło 120 historyków i muzealników z Polski, Izraela i USA pod kierownictwem Barbary Kirshenblatt-Gimblett. O ile architekturę budynku Muzeum Historii Żydów Polskich  w całości sfinansował rząd polski i miasto st. Warszawa to pieniądze na organizację samej wystawy pochodzą od prywatnych darczyńców. - W te sposób rząd polski chciał zakomunikować, że narracja ekspozycji w żaden sposób nie jest narzucona – dodaje Nili Amit.

Interaktywna ekspozycja to podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich od pierwszego osadnictwa, aż po współczesność. Przygotowania trwają od przeszło 18 miesięcy i zakończą się za około rok. Głównym projektantem oraz wykonawcą jest pracownia Nizio Design International trwa. Zgromadzonych zostanie 175 eksponatów, które będą łączyć się i budować całą narrację ekspozycji.

Wystawa główna składać się będzie z ośmiu galerii stanowiących rozdział z historii Żydów polskich.

Na ekspozycji zatytułowanej Las będzie można dowiedziec się jak Żydzi trafili do Polski. Galeria Pierwsze spotkania w Muzeum Historii Żydów Polskich poświęcona jest historii średniowiecznej. Pod koniec tej epoki Polska stała się  centrum świata Żydów aszkenazyjskich. Paradisus ludaeorum to ekspozycja w Muzeum Historii Żydów Polskich dokumentująca największy rozkwit społeczności żydowskiej w Polsce.   

Kolejną ekspozycją w Muzeum Historii Żydów Polskich będzie XVII wieczne Miasteczko. To właśnie w tym okresie zaczęło się wyłaniać typowe żydowskie miasteczko. Odtworzony zostanie rynek czy karczma.
Już teraz w przestrzeni stałej ekspozycji montowana jest dotworzony dach XVII wiecznej synagogi.  W Polsce były setki przepięknych drewnianych synagog. Niestety żadna nie przetrwała II Wojny Światowej. – Projekt przez trzema laty zainicjowało muzeum – mówi Nili Amit – zaangażowaliśmy do tego amerykańska firmę, która specjalizuje się w odtwarzaniu obiektów z materiałów i za pomocą narzędzi, które były używane w dane epoce. Odtworzona została mała synagoga, która znajdowała się w miasteczku Gwoździec koło Lwowa. Wybór padł właśnie na ten obiekt, ponieważ był bardzo dobrze udokumentowany. Przy realizacji sufit podzielono na osiem części. Każdy element przesłano do innej synagogi w Polsce i wolontariusze pod nadzorem plastyków odtworzyli te panele. Na elementach znajdują się wizerunki zwierząt i cytaty z Biblii.  – Jedynym elementem jakiego nie jesteśmy pewni są dobrane kolory, które wraz z upływem czasu wyblakły – dodaje Nili Amit.

Następna ekspozycji w Muzeum Historii Żydów Polskich nazwana Wyzwania nowoczesności to obraz polski pod zaborami. Okres międzywojenny zaś zaprezentowany będzie w formie multimedialnej Ulicy. Okupowana Polska to koszmar Zagłady. Z kolei Powojnie pokaże jak ocaleli z Holokaustu Żydzi powracają do życia.  

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 18.04.2013 17:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!