archirama.pl

Architektura Wrocławia. Przejście Świdnickie we Wrocławiu projektu Major Architekci. Zobaczcie zwycięski projekt w konkursie

Architektura Wrocławia. Pracownia Major Architekci wygrała konkurs na projekt przebudowy Przejścia Świdnickiego. Wkrótce w podziemnym przejściu powstanie galeria sztuki.

Architektura Wrocławia. Przejście Świdnickie we Wrocławiu projektu Major Architekci. Zobaczcie zwycięski projekt w konkursie

Przejście Świdnickie zmieni swoje stare oblicze i zyska nową funkcję. Do 2014 roku w miejscu dzisiejszego przejścia podziemnego powstanie galeria sztuki.

Fot: materiały prasowe

Architektura Wrocławia. Przejście Świdnickie znajduje się rejonie ulic Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej. W październiku 2012 roku Pracownia Major Architekci wygrała konkurs na przebudowę obecnego przejścia podziemnego we Wrocławiu. Inwestorem jest Zarząd Inwestycji Miejskich. Projekt zakłada nie tylko stworzenie miejsca o nowoczesnej architekturze ale przede wszystkim ma na celu umożliwić mieszkańcom obcowanie z kulturą i sztuką. Przejście Świdnickie zmieni swoje stare oblicze i zyska nową funkcję. Do 2014 roku w miejscu dzisiejszego przejścia podziemnego powstanie galeria sztuki.

Mniejszy ruch na trasie WZ dzięki renowacji Przejścia Świdnickiego we Wrocławiu, projektu Major Architekci

Przejście Świdnickie zostanie zabudowane dwiema wysokimi, przeszklonymi wiatami przystankowymi. Architekci z pracowni Major Architekci zaprojektowali je w taki sposób, by  poprzez swoją formę i objętość zawężały optycznie rozpiętość trasy WZ. Ponadto wiaty mają odtwarzać historyczną architekturę, nawiązywać do przedwojennej zabudowy miasta oraz podkreślać oś ulicy Świdnickiej. Wysokość konstrukcji wyniesie16 metrów. Wyzwaniem jakie postawili sobie architekci było spowolnienie ruchu  w rejonie ulic Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej, tak by z szybkiej trasy stało się miejscem chętnie uczęszczanym przez pieszych. Nowe życie ma powrócić również do funkcjonującego w latach 70. Baru Barbara, który dziś stoi pusty.

Architektura Przejścia Świdnickiego we Wrocławiu: szklana zabudowa przystanków

Pod przejściem podziemnym, które zostanie zabudowane powstanie galeria sztuki. Szerokie zejście do niej ma być zawężone. Ruch pieszy natomiast  zostanie poprowadzony górą. Architektura wiat przystankowych zostanie wykonana z prętów z włókna szklanego. Na wiatach przystankowych mają być wyświetlane reklamy.

Nowoczesna architektura: nowe oblicze Przejścia Świdnickiego we Wrocławiu

Architektom zależało na stworzeniu efektu lekkiej architektury i wykreowaniu nowej jakości przestrzeni miejskiej we Wrocławiu. Projektowany plac ma integrować Wrocławian i ożywić  kulturalnie jedno z  bardziej znanych miejsc Wrocławia. Dodatkową atrakcją m.in. w okresie trwania imprez kulturalnych mają być proste efekty iluminacji na wiatach przystankowych. Realizacja projektu planowana jest na 2016 rok, kiedy to Wrocław zostanie Europejską Stolicą Kultury. Powstanie galerii sztuki planowane jest natomiast do 2014 roku.

METRYKA PROJEKTU:
Autorzy projektu: Major Architekci
Lokalizacja: Skrzyżowanie ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Świdnickiej
Powstanie galerii sztuki:2014
Realizacja projektu: 2016
Inwestor: Zarząd Inwestycji Miejskich

 

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 17.07.2013 09:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!