Architektura Wrocławia. We Wrocławiu do 2016 roku ma zakończyć się budowa pierwszego etapu projektu WUWA2. Niebawem do współpracy zaproszeni zostaną inwestorzy. Architektura Osiedla Nowe Żerniki powstaje w pobliżu Stadionu Miejskiego i jest drugą edycją prezentowanej w 1929 roku wystawy idealnego miasta - mieszkania i miejsca pracy, której modele do dzisiaj prezentowane są jako awangarda polskiego modernizmu. Dzięki projektowi WUWA2 Wrocław powraca do tej awangardy z wielkim przytupem tylko tym razem w nowoczesnej odsłonie.
Architektura na wysokim poziomie
Nowe Żerniki to architektura tworzona przez najlepszych wrocławskich architektów. Architektura osiedla ma przede wszystkim zadbać o potrzeby nowoczesnego mieszkańca, a dodatkowo ułatwić budowanie więzi społecznych. Poza tym nowe osiedle ma stać się architektoniczną wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.
Powstające osiedle to nie tylko architektura bloków mieszkalnych. Dodatkowo na całe założenie Nowe Żerniki składają się między innymi szkoła, przedszkola, dom seniora, także dom kultury, który znajdzie się w przebudowanym schronie.
>> Zobacz co warto zobaczyć we Wrocławiu!
W osiedlu nie zabraknie zieleni, w której zaprojektowano liczne aleje spacerowe. Aby osiedle było samowystarczalne wkomponowano tu również kameralne punkty handlowe oraz usługowe. Pomyślano także o wzmacniającym więzi społeczne skwerze, w pobliżu, którego znajdą się obiekty rekreacyjne, takie jak: boiska, korty, czy place zabaw. Nie wyklucza się budowy kościoła.
Architektura osiedla to nie tylko budynki wielorodzinne
Osiedle Nowe Żerniki to przede wszystkim przyszłe miejsce zamieszkania tysięcy lokatorów. Będą oni mieli do wyboru nie tylko mieszkanie w przysłowiowym dziesięcio - piętrowcu. Do dyspozycji przyszłych mieszkańców zostaną oddane duże budynki wielorodzinne, jak i kameralne jednostki złożone z kilku mieszkać. W założeniu znajdą się także domy jednorodzinne, zarówno szeregowe jak i wolnostojące.
Podsumowując wszystko co ma znaleźć się w założeniu Nowe Żerniki, można stwierdzić, że powstanie autonomiczna część miasta. Będzie ona zaopatrzona w każdą funkcję i usługę, która jest potrzebna mieszkańcom do życia. Czekamy na koniec realizacji, a to już w 2016 roku!

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
