archirama.pl

Architektura współczesna budowana z myślą o bezpieczeństwie? Design nowej siedziby grupy Vodafone

Campus Vodafone w Düsseldorfie to samowystarczalny kompleks. Energooszczędne rozwiązania i przestrzenny układ budynków mają za zadanie ukazać inwestycję jako przykład innowacyjności. Nad kompleksem dominuje widoczna z daleka bryła 19-piętrowego wieżowca. Zobacz, jak współczesna architektura dostosowuje się do potrzeb bezpieczeństwa!

Architektura dostosowana do potrzeb bezpieczeństwa, czyli nowa siedziba firmy Vodafone

Architektura dostosowana do potrzeb bezpieczeństwa, czyli nowa siedziba firmy Vodafone

Fot: Schüco

Nowoczesna architektura odzwierciedla nowy charakter marki

Architektura budynku miała w założeniu podkreślić otwarty charakter marki Vodafone – operatora sieci telefonów komórkowych. Uwydatnia to dodatkowo otwarty dla wszystkich gości dziedziniec. Transparentność firmy komunikuje natomiast przeszklona fasada budynku. Architektura wnętrz również jest harmonijna, mimo zastosowania rozwiązań przeciwpożarowych. Bardzo wiele rozwiązań w budynku to zastosowanie materiałów firmy Schüco. Takimi materiałami były na przykład fasady elementowe, które pozwoliły na stosowanie przeszkleń o bardzo dużych formatach. Do budowy kompleksów oznaczonych literami A, B i C użyto aż 4512 modułów fasadowych z szybami przeciwsłonecznymi o neutralnym kolorze, które zostały zamontowane na kondygnacjach od pierwszego piętra wzwyż. Funkcje zacieniania pełnią łamacze światła z poziomymi lamelami z perforowanego metalu.

Architektura wnętrz z myślą o bezpieczeństwie

Na górne piętra wieżowca można dostać się jedną z sześciu wind. Codziennie do budynku Vodafone przychodzi 5200 pracowników i funkcjonuje w nim żłobek, dlatego też postarano się o specjalne rozwiązania przeciwpożarowe. Wszystkie wyjścia na klatki oraz wyjścia ewakuacyjne zostały wyposażone w drzwi przeciwpożarowe jedno- i dwuskrzydłowe firmy Schüco. Gwarantują one pełną ochronę przed ogniem, dymem i wysoką temperaturą. Tworzą one osobne strefy przeciwpożarowe, które zapobiegają przedostawaniu się ognia do kolejnych części budynku. Sprawia to, że ewentualna akcja ratunkowa staje się dużo łatwiejsza dla ratowników. Osoby w poszczególnych strefach mogą widzieć się wzajemnie. Niektóre drzwi zostały ponadto wyposażone w specjalny system zamków firmy Schüco, który umożliwia sterowanie centralne oraz wprowadzenie indywidualnych ustawień. Wszystkie drzwi są ze sobą połączone elektrycznie. W obiekcie zamontowano łącznie 600 drzwi przeciwpożarowych.

Czy wieżowiec jest nie tylko funkcjonalny, lecz także estetyczny?

Moim zdaniem bryła nowej siedziby firmy Vodafone przedstawia się imponująco. To ogromy, 19-piętrowy budynek, który góruje nad miastem. Bardzo dobre wrażenie sprawia przeszklona konstrukcja wieżowca. Niestety w mojej opinii architektura wnętrz nie przedstawia się już tak samo korzystnie. Wnętrza są utrzymane w kolorystyce  niebieskiego oraz szarości i sprawiają wrażenie chłodu. Do tego dochodzą masywne, cięzkie ciemnoniebieskie drzwi przeciwpożarowe. Rozwiązania zastosowane w budynku sprawiają, że jest on bezpieczny, lecz nie – po prostu ładny. A Wy jakie macie opinie na ten temat? Koniecznie zobaczcie zdjęcia wieżowca Vodafone!

 

Agnieszka Ochenkowska

Autor: Schüco
Zdjęcia: Schüco
Data publikacji: 31.07.2014 12:22

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!