archirama.pl

Architektura współczesna hotelu LINX – apartamenty przy lotnisku w Rio de Janeiro

Hotel jest owocem pracy architektów z pracowni architektonicznej OSPA z Brazylli. W tym projekcie apartamenty zaprojektowane są już na parterze bryły. Było to spowodowane wymogami dotyczącymi maksymalnej wysokości budynku, która ograniczona była ze względu na niedaleką odległość od lotniska

Hotel LINX przy lotnisku w Rio de Janeiro. Apartamenty zaprojektowano już na parterze  autor: OSPA Arquitecto e Urbanismo

Hotel LINX przy lotnisku w Rio de Janeiro. Apartamenty zaprojektowano już na parterze

autor: OSPA Arquitecto e Urbanismo

Architektura współczesna hotelu przy lotnisku

Projekt hotelu LINX w Rio Janeiro został w 2013 roku wyróżniony nagrodą ABCIC Prize (Brazilian Association Industrialized Concrete Construction)

Powierzchnia budynku to ok. 10 tysięcy mkw. Projekt zlokalizowany jest niedaleko lotniska a więc głównymi lokatorami w hotelu mają być z założenia turyści i podróżujący samolotem i ludzie biznesu. Program użytkowy hotelu rozmieszczony jest w 2 oddzielnych budynkach połączonych ze sobą na poziomie 2 pierwszych kondygnacji. Mniejsza bryła zajmuje strefę obsługi hotelowej natomiast obiekt główny mieści pokoje gościnne.

Wysokość hotelu była ograniczona z uwagi na bliskość przelatujących nad nim samolotów. Z tego względu apartamenty zostały zaprojektowane już na parterze, który przeważnie jest przeznaczony na recepcję i pomieszczenia pomocnicze. Dzięki temu uzyskano 162 apartamenty hotelowe rozmieszczone na 6 piętrach – od parteru do piętra piątego.

Zadaszony parking prowadzi gości hotelowych do holu w mniejszym budynku, gdzie znajduje się strefa recepcyjna. Obiekt ten ma dwa piętra. Na parterze znalazły się pomieszczenia obsługujące hotel oraz recepcja i kawiarnia. Antresola zapewnia z dostęp do tarasu z basenem oraz baru i siłowni z szatniami, a także do pomieszczeń mieszkalnych. W tylnej części parteru zlokalizowane zostały natomiast pokoje pomocnicze.

Ponieważ prace budowlane musiały z jakichś względów być wykonane dość szybko łazienki były dostarczane do hotelu w modułach. Struktura hotelu wykonana jest głównie z prefabrykowanych, betonowych elementów – co również przyspieszyło proces budowy.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 31.10.2014 15:25

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!