archirama.pl

Architektura współczesna komisariatu w Hiszpanii

Komisariat policji w Sewilli (Hiszpania) to wolnostojąca architektura współczesna zlokalizowana przy zakręcie - łukowatej części ulicy. Działka pozwala na atrakcyjny widok ze wszystkich stron a więc bryła, która miała tu powstać wymagała specjalnej formy. Budynek ma kształt nieregularnej, czteroramiennej gwiazdy

Architektura współczesna komisariatu policji w Sewilli (Hiszpania)  autor: Parede Spedrosa Arquitectos

Architektura współczesna komisariatu policji w Sewilli (Hiszpania)

autor: Parede Spedrosa Arquitectos

Fot: Luis Asín

Gwieździsta bryła komisariatu z atrium we wnętrzu

Twórcami architektury współczesnej dla stróżów prawa są architekci z  pracowni Parede Spedrosa Arquitectos.  Pokaźnych rozmiarów masyw z betonu architektonicznego otoczony jest nasypem ziemi z trawnikiem o podobnym kształcie. Powierzchnia użytkowa obiektu to 3 178 mkw. Składają się na nią 2 kondygnacje.

Program użytkowy rozmieszony jest w czterech skrzydłach gwieździstego układu. W podziemiu zaprojektowano parkingi i pomieszczenia pomocnicze. Biura i posterunek policji znajdują się na parterze - pomieszczenia ogólnodostępne zlokalizowano tuż obok wejścia. W centralną części bryły wstawiono przeszklone patio pokryte ciemnoniebieska ceramiką. To niewielkie atrium oddziela strefę prywatną od publicznej.

Parter zakopano częściowo w ziemi. Fasada budynku podzielona jest na dwie horyzontalne części. Pierwszą z nich wysunięto przed lico obiektu osłaniając górną kondygnację jasnym, niemalże białym betonem architektonicznym. Ta część unosi się nad parterem tworząc podcienie i schronienie przed intensywnym, hiszpańskim słońcem. Kontrastujące z górą elewacje parteru pomalowane są na kolor grafitu. Podłogi we wnętrzach pokrywa biały marmur.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: Luis Asín
Data publikacji: 29.10.2014 11:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!