archirama.pl

Architektura współczesna sali koncertowej Beethovena od UNStudio z Amsterdamu

Dom Muzyki Beethovena Festspielhaus to projekt konkursowy autorstwa słynnej pracowni UNStudio z Amsterdamu. Architektura współczesna bazuje na formach geometrycznych. Są to różnej wielkości i różnego kształtu bryły zestawione w kompozycję. Ich masyw i ciężar został zminimalizowany transparentnymi elewacjami ze szkła

Dom Muzyki Beethovena - architektura współczesna projektu UNStudio

Dom Muzyki Beethovena - architektura współczesna projektu UNStudio

Muzyka Beethovena ujarzmiona w bryłę. Architektura współczesna od UNStudio

Przedstawiony projekt to Dom Muzyki Beethovena - Festspielhaus autorstwa UNStudio. Współgranie kontrastujących ze sobą przestrzeni otwartych i zamkniętych, powierzchni ciemnych i jasnych, brył lekkich i ciężkich zainspirowane zostało różnorodnością i bogactwem przeżyć, jakie pozwala doświadczyć muzyka Beethovena. Odwiedzający salę koncertową w niemieckim mieście Bonn są świadkiem architektury współczesnej, która przedstawia zamrożoną w bryle symfonię.

Architekci z biura projektowego UNStudio zaprojektowali otwarte na zewnętrz foyer sali koncertowej. Celem było podkreślenie funkcji publicznej i architektoniczne zaproszenie do korzystania z uroków muzyki. Przestrzeń sali koncertowej została natomiast zaprojektowana w sposób subtelnie filtrujący światło.

Wnętrze nie jest klarownie oddzielone od zewnętrza, a to za sprawą sekwencji betonu architektonicznego i kamienia ze szkłem. Geometria bryły jest widoczna zarówno od strony zewnętrznej budynku, jak również od środka. Konstrukcja wygląda inaczej z różnych punktów widzenia. Architektura współczesna miała za zadanie przedstawiać muzykę Beethovena: nieujarzmioną, niesforną i nieprzewidywalną – przy czym zachwycającą.

Bryły, z których powstał projekt budynku wpisują się skalą w otaczająca zabudowę tworząc „zgrany” kompleks. Duży park zlokalizowany u stóp Domu Muzyki Beethovena łączy przestrzeń publiczną z resztą miasta.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: UNStudio ©
Data publikacji: 8.12.2014 15:52

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!