Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura współczesna w Bukareszcie – apartamenty inne niż wszystkie

 • Komentarze

„Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura

„Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura

 • „Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura. Widok od strony wewnętrznego dziedzińca
 • „Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura. Klatka schodowa
 • „Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura. Tarasy przy apartamentach
 • „Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura. Wnętrze apartamentu o wysokości dwóch kondygnacji
 • „Urban Spaces” - obiekt wielorodzinny autorstwa ADN Birou de Arhitectura. Wysoki apartament z antresolą

Jednym z największych problemów we współczesnym Bukareszcie jest szybki rozwój centrum, a co za tym idzie – zagęszczenie zabudowań na tym obszarze. Projekt budynku wielorodzinnego o nazwie „Urban Spaces” jest odpowiedzią na ten problem


„Urban Spaces” – apartamenty zaprojektowane w każdym detalu

Zlokalizowany w centrum Bukaresztu obiekt wielorodzinny został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną ADN Birou de Arhitectura. Jego powierzchnia to 8537 mkw. Bryła ulokowana jest pomiędzy różnej wielkości i gęstości zabudową, w otoczeniu wąskich działek i niewielkich uliczek. Architektura współczesna w wykonaniu rumuńskich architektów sąsiaduje z wyjątkowo różnorodnymi obiektami – starymi, nowymi, o różnej skali i funkcji. Okazuje się, że sama również taka jest.

W całym tym architektoniczno-urbanistycznym chaosie budynek „Urban Spaces” zachowuje swoją własną skalę, przy czym stara się jednocześnie wpisać w specyficzny „kolaż” otoczenia. Różnorodnie ukształtowane poziomy kondygnacji i tarasów poszerzają wizualnie budynek, który „wciśnięty” jest na stosunkowo niewielką działkę ze słabymi możliwościami widokowymi.  

Projekt jest odbiciem potrzeb współczesnej metropolii, w której funkcjonują niewielkie i przypadkowo porozrzucane przestrzenie. Architekci „poukładali” te pomieszczenia w... różnorodny sposób. Apartamenty zaprojektowane są  w sposób wyjątkowo indywidualny i staranny, a nie jak to zwykle bywa – metodą typu „kopiuj-odbij-wklej”. Każdy szczegół, detal, widok z okna, czy połączenie klatek schodowych – są przemyślane.

Mieszkania różni od siebie nie tylko wielkość, ale również typologia. Niektóre z nich są rozmieszczone standardowo na jednej kondygnacji, ale są tu również i takie apartamenty, które rozciągają się np. na 3 piętra (w układzie pionowym i poziomym) i posiadają prywatne dziedzińce czy zielone tarasy o różnych rozmiarach. Są tu zarówno kawalerki, mieszkania typu studio, jak i posiadłości  z czterema sypialniami. Przestrzenie prywatne uzupełniają przestrzenie wspólne – tarasy kryte i otwarte, partyroom-y, przestrzenne hole itp. Dodatkowo, na parterze znajdują się lokale handlowo-usługowe, i pracownie do wynajęcia, z dwustronnym wyjściem – na ulicę i na wewnętrzny dziedziniec.

Cały projekt charakteryzuje się dużą elastycznością i różnorodnością, co pozwala m. in. na poziome i pionowe łączenia różnych jednostek mieszkalnych. Najbardziej interesujący jest fakt, że w obiekcie jest w sumie 77 lokali mieszkaniowych i aż 50 typów różnych apartamentów.

Projekt został wyróżniony w ścisłej 40-tce finalistów Mies van der Rohe Award 2015.

 

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.