„Urban Spaces” – apartamenty zaprojektowane w każdym detalu
Zlokalizowany w centrum Bukaresztu obiekt wielorodzinny został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną ADN Birou de Arhitectura. Jego powierzchnia to 8537 mkw. Bryła ulokowana jest pomiędzy różnej wielkości i gęstości zabudową, w otoczeniu wąskich działek i niewielkich uliczek. Architektura współczesna w wykonaniu rumuńskich architektów sąsiaduje z wyjątkowo różnorodnymi obiektami – starymi, nowymi, o różnej skali i funkcji. Okazuje się, że sama również taka jest.
W całym tym architektoniczno-urbanistycznym chaosie budynek „Urban Spaces” zachowuje swoją własną skalę, przy czym stara się jednocześnie wpisać w specyficzny „kolaż” otoczenia. Różnorodnie ukształtowane poziomy kondygnacji i tarasów poszerzają wizualnie budynek, który „wciśnięty” jest na stosunkowo niewielką działkę ze słabymi możliwościami widokowymi.
Projekt jest odbiciem potrzeb współczesnej metropolii, w której funkcjonują niewielkie i przypadkowo porozrzucane przestrzenie. Architekci „poukładali” te pomieszczenia w... różnorodny sposób. Apartamenty zaprojektowane są w sposób wyjątkowo indywidualny i staranny, a nie jak to zwykle bywa – metodą typu „kopiuj-odbij-wklej”. Każdy szczegół, detal, widok z okna, czy połączenie klatek schodowych – są przemyślane.
Mieszkania różni od siebie nie tylko wielkość, ale również typologia. Niektóre z nich są rozmieszczone standardowo na jednej kondygnacji, ale są tu również i takie apartamenty, które rozciągają się np. na 3 piętra (w układzie pionowym i poziomym) i posiadają prywatne dziedzińce czy zielone tarasy o różnych rozmiarach. Są tu zarówno kawalerki, mieszkania typu studio, jak i posiadłości z czterema sypialniami. Przestrzenie prywatne uzupełniają przestrzenie wspólne – tarasy kryte i otwarte, partyroom-y, przestrzenne hole itp. Dodatkowo, na parterze znajdują się lokale handlowo-usługowe, i pracownie do wynajęcia, z dwustronnym wyjściem – na ulicę i na wewnętrzny dziedziniec.
Cały projekt charakteryzuje się dużą elastycznością i różnorodnością, co pozwala m. in. na poziome i pionowe łączenia różnych jednostek mieszkalnych. Najbardziej interesujący jest fakt, że w obiekcie jest w sumie 77 lokali mieszkaniowych i aż 50 typów różnych apartamentów.
Projekt został wyróżniony w ścisłej 40-tce finalistów Mies van der Rohe Award 2015.
Milena Glinojecka
