archirama.pl

Architektura współczesna w MSN. Od Domu Aatrialnego po Vitkac

Dwadzieścia pięć makiet, najbardziej znane bryły współczesnej polskiej architektury, znani projektanci. W warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) oglądać można nową wystawę Kolekcja „Architektury-murator”

Architektura współczesna w Polsce: Muzeum Kantora w Krakowie, 2014

Muzeum Tadeusza Kantora i siedziba Cricoteki, 2014. IQ2 Konsorcjum, lider konsorcjum nsMoonStudio sp. Jedna z makiet prezentowanych na wystawie Kolekcja „Architektury-murator” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie 

Fot: Marcin Czechowicz

Ikony polskiej architektury

Od 3 października do 14 grudnia 2014 Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezentować będzie wystawę Kolekcja „Architektury-murator”. Sercem ekspozycji jest zbiór 25 makiet polskich ikon architektury, wyboru najlepszych architektonicznych brył, które powstały w Polsce po 1989 roku. Wśród nich szczególnie silnie reprezentowana będzie architektura najnowsza, między innymi Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie, Nowe Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie i stadion PGE Arena w Gdańsku.


Oprócz budynków - ikon, takich jak nowa Filharmonia Szczecińska czy CINiBA, wśród wybranych obiektów znalazły się także osiedla mieszkaniowe (19. Dzielnica, osiedle Górczewska Park w Warszawie). Jest nawet jedna makieta która nie przedstawia architektury. Model nadwiślańskiej ścieżki, biegnącej po prawym, "dzikim" brzegu rzeki to znak współczesnego myślenia o mieście, wykraczającego poza tradycyjne ramy architektury czy urbanistyki.

Wśród autorów – najbardziej znane polskie pracownie architektoniczne, od APA Kuryłowicz poczynając (Nautilius, VitkAc) poczynając, przez DDJM, JEMS Architekci, Maćków Pracownia Projektowa, po medusa group. Są też zagraniczne biura, odpowiedzialne za takie obiekty, jak PGE Arena (Rhode Kellermann Wawrowsky).

Wyboru prac dokonała redakcja miesięcznika „Architektura-murator” wraz z ekspertami MSN. Makiety zostały przygotowane przez same pracownie architektoniczne. Każdy z obiektów to nieco inny sposób myślenia o architekturze współczesnej, inny pomysł na kształtowanie bryły, myślenie o materiale i kontekście.

Choć wykonanie makiety jest kosztowne i czasochłonne, wciąż jest ona elementem pracy projektanta. Jak żadne inne medium, pozwala przekazać myśl i założenia projektanta. Daje możliwość doświadczania budynku z niedostępnej na co dzień perspektywy. Jest dla architekta narzędziem eksperymentów, sposobem pokazania własnej pracy – i to mimo rozwoju technik wizualizacji.

Oprócz kilkudziesięciu obiektów eksponowanych w postaci makiet, kolejne kilkaset pojawi się na wystawie dzięki multimedialnej prezentacji. Zorganizowanej w związku z dwudziestoleciem miesięcznika „Architektura-murator" wystawie towarzyszyć będą spotkania i dyskusje poświęcone współczesnej architekturze.

Kolekcja „Architektury-murator” po opuszczeniu głównej sali wystawowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej (1700 mkw) wejdzie do stałych zbiorów MSN.

Kolekcja „Architektury-murator”
2 października, godz. 20.00 - wernisaż (wstęp wolny)
wystawa czynna od 3 października do 14 grudnia 2014
Więcej informacji na stronie: www.kolekcjaarchitektury.pl >>

Autor: KZ
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 2.10.2014 11:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!