archirama.pl

Architektura XX wieku: Wiedeń, perła III Rzeszy

Architektura totalitarna to nie tylko socrealizm. W Centrum Architektury w Wiedniu w 2015 roku prezentowana będzie kontrowersyjna wystawa, analizująca plany hitlerowskich architektów

Architektura i urbanistyka XX wieku: faszystowski Wiedeń

Wiedeń według faszystowskich urbanistów. Jak miał się zmienić? Wystawa

Fot: Architekturzentrum Wien - materiały prasowe

Od 18 marca do 17 sierpnia 2015 w wiedeńskim Centrum Architektury oglądac będzie można wystawę Wien. Die Perle des Reiches. Planen für Hitler (Wiedeń. Perła Rzeszy. Plany dla Hitlera). To pierwsza tak kompleksowa analiza budowlanych przedsięwzięć hitlerowców. Na przykładzie Wiednia kuratorzy przeanalizowali propagandowe i praktyczne cele przebudowy.

Przez lata przyjmowano, że Wiedeń nie odgrywał większej roli w planach Hitlera. Führer podobno nie lubił miasta, w którym nie udało mu się zostać artystą i żałował, że miasto nie zostało zniszczone podczas anschlussu Austrii. Rzeczywiście, to Linz miał stać się kulturalną stolicą rzeszy, miastem muzeów, teatrów i nowoczesnej techniki. Ale stolica Austrii nie mogła być zdegradowana do roli trzeciorzędnego ośrodka. Nowy, Wielki Wiedeń – Groß-Wien miał stać się drugim co do wielkości miastem kraju.

W związku z tym planiści opracowali koncepcje rozbudowy i przekształcenia miasta, od zabytkowych dzielnic po włączenie w system autostrad. Architektura została podporządkowana polityce. Urbanistyka była jednym z narzędzi, służących ekspansji nazistowskiego reżimu.  

Przez lata faszystowska sztuka i urbanistyka były przez badaczy traktowane z dużą ostrożnością. Nie można jednak uznać kilkuletniego okresu za odizolowaną, zamkniętą całość. Niektóre koncepcje faszystowskich urbanistów doczekały się kontynuacji, inne były punktem odniesienia dla powojennych projektantów.  


Wiedeń. Perła Rzeszy. Plany dla Hitlera
18 marca do 17 sierpnia 2015
Architekturzentrum Wien
Museumsplatz 1, Wiedeń, Austria
Kuratorzy wystawy: Ingrid Holzschuh, historyk architektury; Monika Platzer, kurator Centrum Architektury
Projekt ekspozycji: Gabu Heindl Architektur
Projekt graficzny: Toledo i Dertschei

Autor: KZ
Zdjęcia: Architekturzentrum Wien - materiały prasowe
Data publikacji: 26.02.2015 12:19

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!