Architektura
ARCHITEKTURA
JSK Architekci. Jakie jest najważniejszy wynalazek architektury?

Architektura. Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz z biura JSK Architekci, powiedzieli nam, jaki jest najważniejszy wynalazek architektury!

 • Komentarze

Posłuchajcie, bez czego znana polska Pracownia JSK Architekci, nie mogła by sie obyć w świecie architektury! Zapytaliśmy Zbigniewa Pszczulnego oraz Mariusza Rutza o najważniejszy wynalazek w dziedzinie architektury!

Architektura. Prezesi pracowni JSK Architekci powiedzieli nam, co uznają za najważniejszy wynalazek w dziedzinie architektury! Jesteście ciekawi, bez jakiego wynalazku nie mogła by się obyć jedna z najbardziej znanych polskich pracowni JSK Architekci? Posłuchajcie rozmowy ze Zbigniewem Pszczulnym i Mariuszem Rutzem!

Architektura to dziedzina, zmieniająca się każdego dnia. Co chwila słyszymy o nowych materiałach, czy nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych. Można by rzec – potrzeba matką wynalazku. Słynny most projektu Zahy Hadid - Sheikh Zayed w Abu Dabi został okrzyknięty mostem nie do zbudowania. A jednak dzisiaj stoi i upiększa architekturę arabskiego miasta. Bez czego architektura nie mogłaby istnieć? Co według architektów z pracowni JSK Architekci, jest najważniejszym wynalazkiem w dziedzinie architektury? Posłuchajcie rozmowy ze Zbigniewem Pszczulnym i Mariuszem Rutzem i powiedzcie, czy takie typy obstawialiście!

>> Posłuchaj również: czy dla pracowni JSK Architekci istnieja jakieś ograniczenia?

Każdy wynalazek pozwala pokonać ograniczenia, jakie istnieją w architekturze. Bez postępu świat stałby w miejscu, a architektura współczesna nie wyglądałaby tak jak dzisiaj. Nie ulega jednak wątpliwości, że pewne ograniczenia muszą istnieć. Ale architektura z każdym nowym projektem rozwija się i kreuje nowe wynalazki, dzięki czemu stadiony, galerie handlowe, czy wieżowce przypominają coraz bardziej te z wczesnych filmów science fiction. A jakie według was jest najważniejszy wynalazek w dziedzinie architektury? Bez czego architektura nie mogłaby się dzisiaj obejść? Czekamy na wasze pomysły!

przeczytaj rowniez
 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

 • Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101
  Na granicy możliwości – wieżowiec Taipei 101

  Wieżowiec Taipei 101 w mieście Tajpej, stolicy Tajwanu. Mający 508 metrów gigant jest dzisiaj najwyższym budynkiem na świecie. Jego projektantom przyszło się zmierzyć z problemami trudnych warunków posadowienia (jakość gruntu określono jako niezadowalającą), silnych wiatrów  (tajfuny występują tu kilka razy w roku) i trzęsień ziemi (działka jest położona około 200 metrów od linii uskoku tektonicznego). Budynek należało wyposażyć w specjalny system tłumienia drgań i kołysania, by zapewnić możliwie jak największy komfort dziesięciu tysiącom jego użytkowników. Jednocześnie do poruszania się między  wszystkimi 101 kondygnacjami przeznaczono 61 wind, z czego dwie, zapewniające dojazd na najwyżej położone piętra osiągają rekordowe szybkości, potwierdzone wpisem do Księgi Rekordów Guinessa. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Data publikacji: 22.10.2013 11:32
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.