Jak Polska długa i szeroka wszędzie powstają nowe stadiony piekarskie. I to nie tylko 4 areny, na których zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy 2012, również wiele klubów piłkarskich buduje nowe stadiony od podstaw.
Lista już wybudowanych jest długa – nowoczesnych obiektów dorobiły się już i Legia Warszawa i krakowskie kluby Wisła oraz Cracovia, a także Korona Kielce. Dzięki Euro 2012 spektakularne stadiony mają już Lech Poznań, Śląsk Wrocław i Lechia Gdańsk
Teraz Zabrze zamarzyło o nowym stadionie. Tamtejszy klub piłkarski Górnik Zabrze, jeden z najbardziej utytułowanych w kraju, 14-krotny Mistrz Polski szykuje się do wielkiego skoku cywilizacyjnego. Jego 80-letnią arenę z ziemnymi trybunami zastąpi nowoczesna, zwarta bryła stadionu, który będzie zamknięty w stalowym kokonie. Obła forma trochę będzie przypominać słynną Allianz Arenę z Monachium.
stadion Górnika Zabrze
Obecny stadion oddano do użytku jeszcze w 1934 roku, gdy Zabrze było niemieckim Hindenburgiem, wówczas arena nosiła imię Adolfa Hitlera. Za projekt obiektu odpowiedzialny był berliński architekt krajobrazu – prof. Gustaw Allinger. Pierwsze spotkania rozegrano na stadionie w marcu 1935 roku, była to rozgrywka pomiędzy reprezentacjami polskiej i niemieckiej części Górnego Śląska.
Od 1948 roku gospodarzem stadionu stał się powołany wówczas do życia klub sportowy Górnik Zabrze. Od 2005 roku arena nosi imię Ernesta Pohla – najsłynniejszego piłkarza w historii zabrzańskiej drużyny.
Dziś standard stadionu jak i jego wielkość pozostawiają wiele do życzenia. Jedynie zachodnia trybuna ma częściowe zadaszenie. Na widowni mieści się 13 tys. widzów, ale jest tylko 9 tys. krzesełek.
Od kilku lat władze miasta i klubu zapowiadały budowę nowej areny, jednak wielu sceptyków nie wierzyło, by podołały tak dużej inwestycji. Tocząca się właśnie budowa rozwiewa już wszelkie wątpliwości.
Nowy stadion Górnika Zabrze będzie kosztować blisko 200 milionów złotych. Aby sfinansować tę inwestycję miasto powołało spółkę celową, do której zaprosiło konsorcjum finansowe Deutsche Bank PBC oraz fundusz SovereignFund FIZ. Te wyłożyły pieniądze i otrzymały w zamian udziały w spółce, które miasto z czasem wykupi.
- 1
- 2

-
Architektura Śląska. Carbon Art w Zabrzu. Konkurs architektoniczny na koncepcję Centrum kultury Carbon Art wygrał Tomasz Konior z pracowni Konior Studio. Bryła centrum kultury w Zabrzu będzie łączyła w sobie aż cztery funkcje. W budynku powstanie muzeum, biblioteka, sala widowiskowa a także centrum kreatywności. więcej
-
Kamienica w Zabrzu położona jest o kilka kroków od centrum handlowego Platan. Ich wnętrza dzieli jednak estetyczna przepaść. Podczas gdy w Platanie panuje sieciowy banał, pobliski zakład fryzjerski oraz sklep z akcesoriami kuchennymi i szkłem zaprojektowane zostały w oparciu o charakterystyczną dla górniczego Śląska poprzemysłową stylistykę – w wygładzonej, wielkomiejskiej wersji. O ich oryginalności decydują autorskie, mobilne meble ekspozycyjne i elastyczne rozwiązania stanowisk fryzjerskich więcej
-
Bezpośrednie przełożenie charakteru działalności firmy na sposób zaaranżowania jej siedziby może się wydawać zbyt oczywistym pomysłem. Jednak projektantom z group_a architects w projekcie nowej przestrzeni biurowej dla zarządu Grupy Powen-Wafapomp SA w Zabrzu udało się uniknąć banalnych rozwiązań. Stworzyli wnętrze efektowne i bezpretensjonalne więcej
-
