A tak architekci sami mówią o swoim pomyśle:
To nie może to być most. Teoretyczny konkurs na most pieszy w Amsterdamie na rzece Amstel skłonił nas do zadania sobie pytania w jaki sposób, w jednym obiekcie połączyć kilka wątków, które stanowiłyby o wyróżnialności mostu. Nazwa konkursu - Iconic Bridge, skłaniała do poszukiwania rozwiązania o mocnym wyrazie formalnym i nieszablonowym rozwiązaniu funkcjonalnym i technicznym.
Organizatorzy konkursu postawili również szereg wymagań funkcjonalnych, które należało spełnić - między innymi należało zapewnić możliwość swobodnego ruchu statków po rzece, umieszczenie na moście kawiarni oraz punktu naprawy rowerów. Jak połączyć wymogi funkcjonalne i wartość użytkową w obiekcie mostu - zapadającej w pamięć - ikonie Amsterdamu? Odpowiedź była oczywista - to nie może to być zwykły most, choć powinien pełnić jego funkcję. Musi być to obiekt, który oddziałuje emocjonalnie - jest zaskakujący, a jednocześnie budzi jednoznaczne skojarzenia z Holandią, stanowiąc jej "wizytówkę".
>>Zobacz, jaki design rządzi w Chinach: most – brama od pracowni 10 DESIGN i Buro Happold
W rezultacie stworzyliśmy obiekt, który jest syntezą wszystkich założeń i postulatów. "Most" - "Bukiet" sztucznych tulipanów - stanowi symbol stolicy, zapewnia komunikację między brzegami, zawiera niezbędne funkcje. Wznosząc się na prawie 60m ponad panoramę Amsterdamu, tworzy landmark według którego można się orientować w mieście. Lecz obiekt nie tylko eksploatuje walory miejsca, lecz służy jego eksploracji - jak London Eye - pozwoli na podziwianie panoramy Amsterdamu z niedostępnej do tej pory perspektywy.
W kielichach tulipanów zlokalizowano platformy mieszczące kawiarnię i punkt naprawy rowerów. Dostęp do tej platformy zapewniają dwie ruchome kabiny, które podnoszą się od poziomu terenu na poziom platformy na "łodygach" zbudowanych z włókien węglowych. Włókna tworzą siatkę komór z niezależnie wypełnianych gazem lub cieczą, które stopniowo napełniane powodują wznoszenie lub opadanie łodyg. Powłokę zewnętrzną tulipanów tworzy półprzeźroczysta, elastyczna powłoka z poliuretanu, w którym zatopiona jest aluminiowa siatka zapewniająca geometryczną sztywność układu. Całość "pęku" ma możliwość wykonywania niewielkich ruchów poziomych dając wrażenie falowania na wietrze.

-
Co zobaczyć w Amsterdamie? Tuż obok renesansowego budynku stanęła współczesna biała bryła, która wygląda jak wielka wanna. Przy okazji zwiedzania Amsterdamu nie zapomnijcie odwiedzić historycznego placu Museumplein, przy którym architektura współczesna narobiła nieco zamieszania więcej
-
Bryła wpisująca się wiekowe budynki holenderskiego miasteczka i niesamowity zielony kolor domów. Tak wygląda budynek ratusza w Zaanstad, pasuje jak tulipany do Amsterdamu. Architekci zadbali, aby ratusz stał się naturalnym uzupełnieniem zielonych domów. To trzeba zobaczyć w Holandi. więcej
