Architektura
ARCHITEKTURA
Co zobaczyć w Asterdamie. Holandia to kraj tulipanów. Amsterdam Coffee Shops

ATRAKCJE HOLANDII. Tulipan i tulipanowy PROJEKT MOSTU dla Amsterdamu

  • Komentarze

Iconic Bridge - projekt konkursowy ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP/ZAG Iconic Bridge river view.jpg

Amsterdam to miasto rowerów, czerwonych latarń i tulipanów. Być może na mapie zabytków i ciekawych do odwiedzenia miejsc w stolicy Holandii przybędzie wkrótce most w kształcie tulipanów. Zobacz projekt mostu w kształcie tulipanów architektów z ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP.

A tak architekci sami mówią o swoim pomyśle:

To nie może to być most. Teoretyczny konkurs na most pieszy w Amsterdamie na rzece Amstel skłonił nas do zadania sobie pytania w jaki sposób, w jednym obiekcie połączyć kilka wątków, które stanowiłyby o wyróżnialności mostu. Nazwa konkursu - Iconic Bridge, skłaniała do poszukiwania rozwiązania o mocnym wyrazie formalnym i nieszablonowym rozwiązaniu funkcjonalnym i technicznym.

Organizatorzy konkursu postawili również szereg wymagań funkcjonalnych, które należało spełnić - między innymi należało zapewnić możliwość swobodnego ruchu statków po rzece, umieszczenie na moście kawiarni oraz punktu naprawy rowerów. Jak połączyć wymogi funkcjonalne i wartość użytkową w obiekcie mostu - zapadającej w pamięć - ikonie Amsterdamu? Odpowiedź była oczywista - to nie może to być zwykły most, choć powinien pełnić jego funkcję. Musi być to obiekt, który oddziałuje emocjonalnie - jest zaskakujący, a jednocześnie budzi jednoznaczne skojarzenia z Holandią, stanowiąc jej "wizytówkę".

>>Zobacz, jaki design rządzi w Chinach: most – brama od pracowni 10 DESIGN i Buro Happold

W rezultacie stworzyliśmy obiekt, który jest syntezą wszystkich założeń i postulatów. "Most" - "Bukiet" sztucznych tulipanów - stanowi symbol stolicy, zapewnia komunikację między brzegami, zawiera niezbędne funkcje. Wznosząc się na prawie 60m ponad panoramę Amsterdamu, tworzy landmark według którego można się orientować w mieście. Lecz obiekt nie tylko eksploatuje walory miejsca, lecz służy jego eksploracji - jak London Eye - pozwoli na podziwianie panoramy Amsterdamu z niedostępnej do tej pory perspektywy.

W kielichach tulipanów zlokalizowano platformy mieszczące kawiarnię i punkt naprawy rowerów. Dostęp do tej platformy zapewniają dwie ruchome kabiny, które podnoszą się od poziomu terenu na poziom platformy na "łodygach" zbudowanych z włókien węglowych. Włókna tworzą siatkę komór z niezależnie wypełnianych gazem lub cieczą, które stopniowo napełniane powodują wznoszenie lub opadanie łodyg. Powłokę zewnętrzną tulipanów tworzy półprzeźroczysta, elastyczna powłoka z poliuretanu, w którym zatopiona jest aluminiowa siatka zapewniająca geometryczną sztywność układu. Całość "pęku" ma możliwość wykonywania niewielkich ruchów poziomych dając wrażenie falowania na wietrze.

przeczytaj rowniez
Autor: Tomasz Wojciechowski, ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP
Data publikacji: 23.05.2012 12:04
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.