archirama.pl

Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Projekt budynku audytorium wyłoniono w drodze konkursu architektonicznego. Autorzy zwycięskiej pracy postawili na monumentalność, a zarazem oszczędność środków formalnych

Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Auditorium Maximum - zespół wykładowo-konferencyjny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, ul. Krupnicza 35, autorzy: Stanisław Deńko, Robert Kuzianik

Fot: dzięki uprzejmości pracowni Wizja sp. z o.o.

W ścisłym centrum Krakowa powstały w ostatnich latach dwa budynki ważne dla funkcjonowania rozwijającego się wciąż Uniwersytetu Jagiellońskiego. To ukończona na początku tego wieku rozbudowa Biblioteki Jagiellońskiej („A-m”1/02) oraz oddane do użytku we wrześniu 2005 roku Auditorium Maximum. Nowy gmach stanął na tyłach Collegium Paderevianum, późnomodernistycznego wieżowca o charakterystycznych elewacjach z mozaiką okien. Projekt audytorium wyłoniono w drodze konkursu architektonicznego. Autorzy zwycięskiej pracy postawili na monumentalność, a zarazem oszczędność środków formalnych. Budynek znajduje się na granicy dwóch układów urbanistycznych. Od wschodu ciągnie się Stare Miasto z gęstą zabudową kwartałową, od zachodu, tuż za aleją Mickiewicza, zaczyna się Kraków budowany w myśl Karty Ateńskiej – z gmachami wśród zieleni. Elewacja frontowa tworzy pierzeję ulicy Krupniczej, a kubatura zapełnia wyrwę w zabudowie kwartału, jednocześnie można wolno stojący gmach obejść dookoła.

Wszystkie elewacje przesłonięte zostały wysoką kolumnadą, ściśle powiązaną z bryłą. Ze względu na niewielkie prześwity między słupami sprawia ona wrażenie perforowanej ściany. Wyjątkiem jest front, gdzie rzadziej ustawione kolumny tworzą czytelny portyk – namiastkę placu wejściowego.
Motywów zaczerpniętych z architektury klasycznej można w Auditorium Maximum odnaleźć znacznie więcej. Wąski, horyzontalny pas okien nad kolumnadą kojarzy się z attyką w wydaniu minimalistycznym. Kolumnowe obejście upodabnia zwartą bryłę budynku do starożytnych świątyń. Parter podniesiony jest w stosunku do poziomu ulicy Krupniczej. Od frontu pojawiają się więc schody, można by rzec stylobat. Przełamaniem klasycznych wzorców, świadomą grą z nimi, jest odsłaniające wnętrze spore „pęknięcie” po wschodniej stronie budynku. Dzięki niemu udało się uratować stuczterdziestoletni dąb szypułkowy, który teraz rośnie w atrium, a jego korona zwielokrotnia się w lustrzanych ścianach. Powstała w ten sposób kameralna przestrzeń, gdzie wnętrze przeplata się z otoczeniem. To jedno z najciekawszych miejsc w budynku. Klasyczną symetrię frontu zaburza przesunięcie wejścia głównego – architekci zaprojektowali je na osi zadrzewionej ulicy Wenecja, dodatkowo podkreślając go wyższą w tej części kolumnadą.

Przestronny westybul ma wysokość czterech kondygnacji, stąd paradnymi schodami można dostać się aż na drugie piętro. Nad holem znajduje się gigantyczny świetlik, oparty na krzyżujących się dźwigarach z drewna klejonego, tworzących kasetonowy układ sufitu. Monumentalne, gładkie ściany, mroczne krużganki pięter oraz brak siedzisk nie sprzyjają zatrzymaniu się tu na dłużej. Zamiast wewnętrznego, tętniącego życiem placu, jest przeskalowany i pusty przedsionek. Poczucie zachwiania skali znika w salach audytoryjnych, które wyłożone zostały drewnianą okładziną paneli akustycznych. Niestety rozczarowuje jakość standardowego wyposażenia. Największa ma system przesuwnych ścian, umożliwiający podział na dwa audytoria, każde dla sześciuset słuchaczy.
Podziemny parking, ze ścianami pomalowanymi na srebrno, może być wykorzystywany na bale i wystawy.
Budynek Auditorium Maximum z lotu ptaka wygląda jak okręt, który osiadł w gęstej zabudowie miasta. Szkoda tylko, że dziobem zwrócony jest do tylnych oficyn kamienicy. Najciekawszy, półokrągły fragment, atrakcyjny dzięki bogatemu światłocieniowi, jest dla przechodniów niewidoczny. Wyeksponowana została elewacja, której górna część wydaje się zbyt ciężka i przysadzista w stosunku do smukłych kolumn. Nie wykorzystano też podcieni. Z tyłu budynku stanowiłyby świetne miejsce spotkań i odpoczynku. Niestety zbyt wysokie i wąskie, pozbawione ławek, mogą służyć co najwyżej perypatetykom do dysput toczonych w czasie spaceru.

Źródło: "Architektura-murator"07/2008
Autor: Tomasz Malkowski
Zdjęcia: dzięki uprzejmości pracowni Wizja sp. z o.o.
Data publikacji: 20.06.2011 15:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!