archirama.pl

Bąbelki nad miastem – ekoarchitektura i zrównoważony rozwój przede wszystkim!

Biuro architektoniczne ORPROJECT z Londynu projektuje zadaszoną bąbelkami ekoarchitekturę ogromnego parku, aby poprawić działanie ekosystemu miejskiego przy pomocy architektury współczesnej. Czy ekoarchitektura ocali świat?

Projekt „Bubbles” autorstwa pracowni ORPROJECT z Londynu

Projekt „Bubbles” autorstwa pracowni ORPROJECT z Londynu

Fot: http://orproject.com

Ogromna bryła zieleni miejskiej schowana pod bąbelkowym baldachimem. Po co to wszystko?

W dzisiejszych czasach wszelkie działania promujące ekoarchitekturę i zrównoważony rozwój są przyjmowane z entuzjazmem, ponieważ natura sama nie radzi sobie z utrzymaniem ekologicznego porządku na świecie. Jakość powietrza w krajach rozwijających się, jak Indie czy Chiny, łagodnie mówiąc, wciąż pozostawia wiele do życzenia. A właściwie - pogarsza się dramatycznie, zagrażając zdrowiu i życiu mieszkańców. Katastrofalne zanieczyszczenie wody i powietrza zostało już zauważone przez chińską partię, która dotąd nie liczyła się z niczym.
W odpowiedzi na problemy z zanieczyszczeniem środowiska grupa londyńskich architektów Orptoject zaproponowała projekt zamkniętego parku w mieście. Osłona tego parku, bądź też ogrodu botanicznego, miałaby filtrować zanieczyszczone powietrze. Całorocznej kontroli podlegałyby również temperatura i wilgotność, co pozwalałoby na rozwój roślin z całego świata. Budynki, które otaczałyby taką enklawę zrównoważonego rozwoju, mogłyby mieścić apartamenty, biura, usługi, a także placówki sportowe czy medyczne, które w szczególności potrzebują czystego powietrza.

Ekologiczny i ekonomiczny system konstrukcyjny

Pomysł, nakrycia większej przestrzeni miejskiej przezroczystą powłoką zrodził się już dawno. Najsłynniejszym projektem tego typu była kopuła nad Nowym Yorkiem zaprojektowana przez architekta i konstruktora Buckminstera Fullera. Jego pomysł był jednak tylko koncepcją i nie był możliwy do zrealizowania kilkadzisiąt lat temu. Dziś jednak ta idea ma szansę zaistnieć. Biuro Orproject, wraz ze specjalistami w dziedzinie konstrukcji, stworzyło zupełnie nowy, lekki i niedrogi system konstrukcyjny.

Geometria układu konstrukcyjnego została wygenerowana przy użyciu algorytmu opracowanego na podstawie budowy liści oraz budowy skrzydeł motyla. Ogrzewanie i chłodzenie powietrza wewnątrz parku odbywa się poprzez gruntowy system wymiany ciepła. Energia elektryczna wewnątrz parku może być generowana przez ogniwa słoneczne zintegrowane z powierzchnią bąbelków.

Proponowany system zadaszenia może mieć również zastosowanie na mniejsza skalę. Bąbelkowy ekologiczny dach może przykrywać place zabaw, boiska sportowe, centra handlowe czy też wewnętrzne dziedzińce w apartamentowcach.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: http://orproject.com
Data publikacji: 1.07.2014 13:25

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!