Architektura
ARCHITEKTURA

Barcelona – galeria sztuki w plenerze. Nietypowy przewodnik po Barcelonie

  • Komentarze

MACBA Barcelona-arch Richard Meier

Museu d'Art Contemporani de Barcelona- MACBA wyróżnia się charakterystyczną formą i przyciąga turystów

Fot: Anna Rathman
  • MACBA Barcelona-arch Richard Meier
  • Barcelona - miasto sztuki
  • Barcelona - miasto sztuki
  • Barcelona - miasto sztuki
  • Barcelona - miasto sztuki
  • Barcelona - miasto sztuki
  • Barcelona - miasto sztuki
  • Barcelona - miasto sztuki

Barcelona to miasto, które od wieków inspiruje artystów. Tu tworzyli Salvador Dali, Luis Bunuel i Joan Miro. W Barcelonie swoje arcydzieło nakręcił Michelangelo Antonioniego, a ikony architektury zbudował Antonio Gaudi. Zapraszamy na nietypowy spacer po Barcelonie trasą wyznaczaną przez dzieła i miejsca związane z wielkimi twórcami

Najsłynniejszą aleją stolicy Katalonii jest Paseo De Gracia, dochodzący do placu Katalońskiego, jednego z głównych placów Barcelony. Stąd zaczynamy naszą wycieczkę po mieście.

Wśród wielkomiejskich kamienic stoją dwie projektu Antonio Gaudiego, przyciągające turystów. To tu w Casa Mila, zwanej potocznie La Pedrera (kamieniołom) spotykali się bohaterowie głośnego filmu Michelangelo Antonioniego ”Zawód Reporter” grani przez Marię Schneider i Jacka Nicholsona. On jest dziennikarzem podszywającym się pod, spotkanego przypadkiem w Afryce, zmarłego nagle biznesmena, próbującym rozwikłać tajemnice jego życia, ona lubi zaszyć się z książką wśród pinakli kominów Casa Mila. Barcelona okazała się znakomitym plenerem dla reżysera estety Michelangelo Antonioniego. To właśnie dach kamienicy Gaudiego, z fantazyjnymi kominami, stał się pierwszą ikoną architektury przywołującym skojarzenia z Barceloną.

Antonio Gaudi – architekt wizjoner

Gaudi przełamywał schematy, bawił się konwencją i prowokował wyobraźnię. Projekty Gaudiego wykraczają poza reguły hiszpańskiego modernizmu przełomu wieków. Gaudi to jednak nie tylko sztandarowe projekty jak kościół Sagrada Familia czy kamienice przy Paseo De Gracia , które stanowią atrakcje Barcelony ale i kameralne wille, w ogrodach których architekt stawiał zaprojektowane przez siebie detale małej architektury. Pojawiają się tam niewielkie fontanny, ławeczki czy kute z metalu zoomorficzne bramy.

Dali i Bunuel

Wielkomiejskość Barcelony nie jest zobligowana ”pompą”, każdy znajdzie tu swoje miejsce. Pasaże, placyki z kawiarenkami w których można napić się kawy są tu nieodzownym dodatkiem do pejzażu miasta. Bywają w nich turyści ale i przeciętni, zwykli mieszkańcy stolicy Katalonii. Barcelona jest miastem otwartym i przyjaznym dla artystów. To tu w kawiarnianej atmosferze ścierali się Salvador Dali, Luis Bunuel i Joan Miro zanim znaleźli się w Paryżu. Dziś można spotkać w Barcelonie wystawy sztuki na ulicach w centrum miasta. Prezentacja sztuki na ulicy to także graffiti, które nie jest tu wszechobecne, choć uliczni artyści nie darują żadnej bramie wjazdowej.

  • 1
  • 2
przeczytaj rowniez
  • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
    ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

    Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

  • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
    PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

    Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

  • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
    ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

    Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

  • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006
    ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2006

    Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej

Autor: Anna Rathman
Zdjęcia: Anna Rathman
Data publikacji: 29.11.2011 12:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.