archirama.pl

Barcelona – galeria sztuki w plenerze. Nietypowy przewodnik po Barcelonie

Barcelona to miasto, które od wieków inspiruje artystów. Tu tworzyli Salvador Dali, Luis Bunuel i Joan Miro. W Barcelonie swoje arcydzieło nakręcił Michelangelo Antonioniego, a ikony architektury zbudował Antonio Gaudi. Zapraszamy na nietypowy spacer po Barcelonie trasą wyznaczaną przez dzieła i miejsca związane z wielkimi twórcami

MACBA Barcelona-arch Richard Meier

Museu d'Art Contemporani de Barcelona- MACBA wyróżnia się charakterystyczną formą i przyciąga turystów

Fot: Anna Rathman

Najsłynniejszą aleją stolicy Katalonii jest Paseo De Gracia, dochodzący do placu Katalońskiego, jednego z głównych placów Barcelony. Stąd zaczynamy naszą wycieczkę po mieście.

Wśród wielkomiejskich kamienic stoją dwie projektu Antonio Gaudiego, przyciągające turystów. To tu w Casa Mila, zwanej potocznie La Pedrera (kamieniołom) spotykali się bohaterowie głośnego filmu Michelangelo Antonioniego ”Zawód Reporter” grani przez Marię Schneider i Jacka Nicholsona. On jest dziennikarzem podszywającym się pod, spotkanego przypadkiem w Afryce, zmarłego nagle biznesmena, próbującym rozwikłać tajemnice jego życia, ona lubi zaszyć się z książką wśród pinakli kominów Casa Mila. Barcelona okazała się znakomitym plenerem dla reżysera estety Michelangelo Antonioniego. To właśnie dach kamienicy Gaudiego, z fantazyjnymi kominami, stał się pierwszą ikoną architektury przywołującym skojarzenia z Barceloną.

Antonio Gaudi – architekt wizjoner

Gaudi przełamywał schematy, bawił się konwencją i prowokował wyobraźnię. Projekty Gaudiego wykraczają poza reguły hiszpańskiego modernizmu przełomu wieków. Gaudi to jednak nie tylko sztandarowe projekty jak kościół Sagrada Familia czy kamienice przy Paseo De Gracia , które stanowią atrakcje Barcelony ale i kameralne wille, w ogrodach których architekt stawiał zaprojektowane przez siebie detale małej architektury. Pojawiają się tam niewielkie fontanny, ławeczki czy kute z metalu zoomorficzne bramy.

Dali i Bunuel

Wielkomiejskość Barcelony nie jest zobligowana ”pompą”, każdy znajdzie tu swoje miejsce. Pasaże, placyki z kawiarenkami w których można napić się kawy są tu nieodzownym dodatkiem do pejzażu miasta. Bywają w nich turyści ale i przeciętni, zwykli mieszkańcy stolicy Katalonii. Barcelona jest miastem otwartym i przyjaznym dla artystów. To tu w kawiarnianej atmosferze ścierali się Salvador Dali, Luis Bunuel i Joan Miro zanim znaleźli się w Paryżu. Dziś można spotkać w Barcelonie wystawy sztuki na ulicach w centrum miasta. Prezentacja sztuki na ulicy to także graffiti, które nie jest tu wszechobecne, choć uliczni artyści nie darują żadnej bramie wjazdowej.

Dachy Barcelony

Dachy Barcelony, przeważnie tarasy, rzeźbiarskie, sama w sobie , swoista urbanistyka. Tkanka miasta jest uporządkowana, harmonijna, co nie znaczy że jednorodna. Wiele zależało tu od inwencji architektów, ale i wyobraźni i zamożności obywateli Barcelony. Siłę tego czuł i potrafił wykorzystać też Antonio Gaudi. Różnorodność formy jest odzwierciedleniem klimatu i stylu życia mieszkańców.

Nowoczesność oswojona

Spacerując poniżej Placu Katalońskiego Ramblą, gdy odbijamy nieco w bok, wchodzimy w część miasta zamieszkałą przez emigrantów z Pakistanu i Afryki północnej- może dziwić że, w tak egzotycznym miejscu powstało Museu d'Art Contemporani de Barcelona - MACBA. Galeria powstała wraz z placem wyciętym w gęstej zabudowie starych kamienic. Budynek zaprojektował Richard Meier, dość powściągliwa modernistyczna biała forma charakterystyczna dla projektów tego amerykańskiego architekta nie jest być może przełomem w architekturze lecz jako miejsce integrujące tych którzy tu przychodzą by zajrzeć do galerii sprawdza się świetnie. Rzeźbiarski element wprowadza w klimat miejsca i zamyka widok z ulicy która prowadzi do MACBA. Plac przed Muzeum zaanektowany został przez skaterów. Jest to miejsce na tyle przyjazne, że skupia młodzież i turystów – na rampie na zewnątrz budynku warto usiąść, odpocząć i porozmawiać.

Za muzeum Meiera znajduje się centrum kultury, które również proponuje wystawy. Takie poczynania władz miasta by zmienić charakter dzielnicy, zresocjalizować i zapobiec tworzeniu się niedostępnej enklawy, wzbudzić nowe skojarzenia są bardzo pozytywne i przekładają się także na warszawskie warunki - choćby działania na warszawskim Powiślu - BUW i Centrum Nauki Kopernik projektu Jana Kubeca, ale i kawiarnia Czuły Barbarzyńca.

Charakterystyczna dla Barcelony jest plastyka przestrzeni, można łatwo znaleźć miejsca, które same w sobie niosą ładunek plastyki, są malarskie, czy rzeźbiarskie.

 

Czytaj też: Przewodnik po Barcelonie. Barcelona – miasto Gaudiego i nowoczesności

Autor: Anna Rathman
Zdjęcia: Anna Rathman
Data publikacji: 29.11.2011 12:40

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!