Konkurs architektoniczny
Piętnasta edycja konkursu studenckiego miesięcznika „Architektura-murator” zorganizowana została pod hasłem Jednostka Mieszkalna Minimum. Studenci kierunków projektowych mieli za zadanie zaprojektować możliwie najmniejszy moduł mieszkalny. Musi być on w pełni funkcjonalny, z miejscem do spania, pracy, gotowania, mycia się, a także z toaletą. Regulamin konkursu dopuszcza dowolną lokalizację obiektu w Polsce; moduł może być częścią większej całości, albo oddzielną bryłą.
Mały dom, małe mieszkanie
Jak z tak postawionym zadaniem poradzili sobie studenci, przekonać się będzie można na wystawie pokonkursowej. Ogłoszenie wyników i wernisaż wystawu zaplanowane są na 28 maja 2015, początek o 15:30. Plansze i makiety z projektami prezentowane będą we wnętrzach Pałacu Prymasowskiego w Warszawie. Budynek znajduje się przy ulicy Senatorska 13/15, w centrum miasta.
Żeby obejrzeć wystawę, trzeba będzie się pospieszyć. Prace studenckie prezentowane będą tylko przez dwa dni, od 10.00 do 19:00. Wszystkie nagrodzone prace opublikowane zostaną także na łamach miesięcznika
„Architektura-murator” i na stronie internetowej magazynu.
Jak małe mieszkanie ma przeciętny Polak?
Dane GUS wskazują, że na statystycznego mieszkańca Polski przypada ok. 25 m² powierzchni mieszkalnej. Według standardów UE, ok. 60% mieszkań w Polsce jest przeludnionych. Polska zajmuje pod tym względem zajmuje 28 pozycję wśród 30 krajów europejskich. Zakup własnego mieszkania czy domu to dla większości rodzin najważniejsza życiowa inwestycja. Małe mieszkania, tańsze, a więc łatwiej dostępne, wciąż są najbardziej poszukiwane.