archirama.pl

Kanonizacja papieża Jana Pawła II. 2 dni w Rzymie - co warto zobaczyć?

Kanonizacja papieża Jana Pawła II to także okazja, żeby zwiedzić Wieczne Miasto. Co warto zobaczyć w Rzymie? Przedstawiamy przewodnik po Rzymie i jego architekturze. W pierwszym odcinku naszego przewodnika po Rzymie - modernizm

Co zobaczyć w Rzymie? Palazzo della Civilta Italiana

Co zobaczyć w Rzymie? Palazzo della Civilta Italiana to jeden z najważniejszych przykładów modernizmu we Włoszech. Zobacz przewodnik po Rzymie przygotowany przez Archiramę!

Fot: Dalbera, Wikimedia Commons

Kanonizacja papieża Jana Pawła II

Już 27 kwietnia 2014 odbędzie się w Rzymie kanonizacja papieża Jana Pawła II. Dla wielu katolików będzie to niezwykle doniosłe wydarzenie. Tym bardziej wyjątkowe dla rodaków jedynego polskiego papieża. Do udziału w uroczystościach przygotowują się parafie, organizując okolicznościowe pielgrzymki. Władze Rzymu spodziewają się jednak także przyjazdu licznych gości indywidualnych. Dla wielu z nich będzie to pierwsza wizyta w Wiecznym Mieście. Inni odwiedzili już Rzym wielokrotnie. Jednak zapewne dla wszystkich kanonizacja Jana Pawła II będzie też okazją do zwiedzania jednego z najpiękniejszych miast świata.

Co warto zobaczyć w Rzymie?

Bazylika świętego Piotra, Lateran, rzymskie barokowe kościoły to oczywiste punkty - obowiązkowe podczas zwiedzania Rzymu. Nie wszyscy wiedzą jednak, że Rzym ma do zaoferowania znacznie więcej, niż zabytki starożytności czy renesansu. W stolicy Włoch powstały także znakomite przykłady architektury modernizmu. Niektóre z nich to obiekty wyjątkowe, które trafiły do podręczników europejskiej architektury.

Modernizm w Rzymie

Architektura modernizmu miała zająć w latach 30. ważne miejsce i zmienić stare Wieczne Miasto w nowoczesną metropolię. Jednym z symboli tej rewolucji był nowy dworzec kolejowy Rzymu. Modernistyczny gmach Stazione Termini zbudowano w latach 1938-1943, według projektu Angiolo Mazzoniego. Budynek wyróżniają charakterystyczne wieże wodne, oplecione ciągami zewnętrznych schodów. Gdyby nie wybuch II Wojny Światowej, w 1942 roku – 20 lat po zdobyciu władzy przez faszystów – Rzym byłby gospodarzem wielkiej Wystawy Światowej. Z tej okazji zaprojektowano nową dzielnicę, a właściwie całe miasto, sąsiadujace ze starym Rzymem. W latach 1937-1938 Marcello Piacentini wraz grupą architektów przygotował projekt EUR, czyli Esposizione Universale di Roma. Szerokie aleje (dobre do defilad wojskowych) i monumentalne bryły modernistycznych gmachów miały być przeciwwagą dla starożytnego Rzymu. Jeden z najbardziej charakterystycznych gmachów, Palazzo della Civilta Italiana, zwany też „Kwadratowym Koloseum” widoczny jest z daleka – na pewno zobaczą go podróżni dojeżdżający z lotniska Fiumicino.
Modernizm w architekturze Rzymu to także kościoły, m.in. Santa Francesca Cabrini czy kościłó Chrystusa Króla.
Modernistyczna architektura Rzymu nie byłaby pełna bez Luigiego Morettiego (1906-1973), zwanego czasem europejskim Niemeyerem ze względu na podobieństwo architektonicznych brył i śmiałość wizji.

Zdjęcia: Dalbera, Wikimedia Commons
Data publikacji: 10.04.2014 12:17

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!