archirama.pl

Trzonolinowiec – czyli wiszący na linach wieżowiec

U zbiegu ulic Tadeusza Kościuszki i Dworcowej we Wrocławiu stoi budynek, który otrzymał tytuł Domu Roku 1967. To trzonolinowiec, eksperymentalny wieżowiec z piętrami zawieszonymi na linach

Trzonolinowiec

Wrocław, ul. Kościuszki 72/74

Fot: Stanisław Klimek

Nowatorski blok powstawał w latach 1961-1967 według projektu Andrzeja Skorupy i Jacka Burzyńskiego. Działanie konstrukcji można porównać do łodygi rośliny. W środku blok ma żelbetowy trzon, to ten rdzeń przenosi obciążenia na fundamenty. Piętra z kolei – to platformy, które wiszą na 12 stalowych linach. Te są zamocowane do trzonu u jego szczytu oraz dla usztywnienia całości, także na poziomie parteru. 

Ciekawa była sama budowa obiektu. Najpierw zbudowano trzon, a potem wieszano piętra, od najwyższego do najniższego. Proces budowy był więc odwrotny niż przy wznoszeniu tradycyjnych obiektów. Śmiała konstrukcja miała jednak wiele wad i w budynku stale pojawiały się usterki. Już kilka lat po oddaniu do użytku musiał zostać przebudowany. Warto jednak docenić prekursorski pomysł i uzyskany efekt – lewitującego nad ulicą prostopadłościanu.

Źródło: "Architektura-murator"06/2008
Autor: TM
Zdjęcia: Stanisław Klimek, Wrocław Stary i Nowy Janina Mierzecka Zakład im.Ossolińskich Wydawnictwo Wrocław, Wrocław 1967
Data publikacji: 7.06.2011 15:25

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!