Historyczne ruiny podkreślone architekturą współczesną
Architekci z portugalskiego biura RMLL Arquitectos postanowili wykorzystać ruiny dawnej kaplicy do budowy nowej prywatnej rezydencji. Wyzwaniem projektantów była ponowna interpretacja ruiny oraz przywrócenie pamięci pałacu i ducha miejsca. Projektanci odrzucili pokusę odbudowywania tego, co stało w tym miejscu przed laty, na rzecz czystego kontrastu pomiędzy starym i nowym. Istotne było również zachowanie równowagi pomiędzy pozostałościami po dawnej kaplicy oraz otoczeniem. Projektanci stworzyli prostą, białą bryłę, która najtrafniej podkreśla malowniczy i specyficzny charakter romantycznych pozostałości po pałacu.
Zachowane zostały mury ruin i fronty istniejących okien. Projektanci użyli tradycyjnego białego tynku na bazie wapna do pokrycia elewacji nowej części rezydencji. Do konstrukcji użyli natomiast współczesnego, lekkiego systemu budowlanego (profile z żeliwa i stali nierdzewnej) oraz żelbetu. Gruzy z pozostałości ścian wykorzystane zostały ponownie, przy budowie basenu.
Na podstawie przyjętego założenia i planu funkcjonalnego powstał plan nowego domu w kształcie litery E, którego powierzchnia to 500 mkw. W prawym skrzydle rezydencji znajdują się biura i pomieszczenia do pracy. W środkowej części przewidziano część dzienną – jadalnię i salon, natomiast w lewej części garaż i pomieszczenia pomocnicze. W głębi, od południowej strony domu, znajduje się kuchnia i pomieszczenia sypialne.
Ruiny, które architekci postarali się zachować zarówno na elewacjach, jak i w środku bryły domu, a także patio z roślinami i liczne otwarcia widokowe, przyczyniają się do tego, że przestrzenie zewnętrzne i wewnętrzne w tej rezydencji przeplatają się wzajemnie.
Milena Glinojecka
