Architektura
ARCHITEKTURA

Biała bryła pośród ruin – portugalska architektura współczesna, która szanuje historię

 • Komentarze

Bryła rezydencji w Santo Varao w Portugalii

Bryła rezydencji w Santo Varao w Portugalii

Fot: www.matos.pt
 • Budynek rezydencji - kontrast pomiędzy nowym budynkiem i starymi ruinami
 • Rezydencja wśród ruin w Portugalii - pokój dzienny
 • Rezydencja wśród ruin w Portugalii - PATIO
 • Rezydencja wśród ruin w Portugalii - widok z zewnętrznego dziedzińca
 • Rezydencja wśród ruin w Portugalii - widok z zewnętrznego PATIO
 • Rezydencja wśród ruin w Portugalii - zachowane ruiny
 • Rezydencja wśród ruin w Portugalii - rzut
 • Rezydencja wśród ruin w Portugalii - zagospodarowanie

Łączenie współczesnej architektury z zabytkami zawsze jest trudne i wymaga wyczucia. W niedużej miejscowości Santo Varao w Portugalii, nad rzeką Mondeo, znajdują się ruiny małego pałacu z XVIII wieku Da Quinta dos Floreados. Architekci dostali zadanie zaprojektowania tu niezwykłej rezydencji, która połączona będzie z ruinami dawnego pałacu

Historyczne ruiny podkreślone architekturą współczesną

Architekci z portugalskiego biura RMLL Arquitectos postanowili wykorzystać ruiny dawnej kaplicy do budowy nowej prywatnej rezydencji. Wyzwaniem projektantów była ponowna interpretacja ruiny oraz przywrócenie pamięci pałacu i ducha miejsca. Projektanci odrzucili pokusę odbudowywania tego, co stało w tym miejscu przed laty, na rzecz czystego kontrastu pomiędzy starym i nowym. Istotne było również zachowanie równowagi pomiędzy pozostałościami po dawnej kaplicy oraz otoczeniem.  Projektanci stworzyli prostą, białą bryłę, która najtrafniej podkreśla malowniczy i specyficzny charakter romantycznych pozostałości po pałacu.

Zachowane zostały mury ruin i fronty istniejących okien. Projektanci użyli tradycyjnego białego tynku na bazie wapna do pokrycia elewacji nowej części rezydencji. Do konstrukcji użyli natomiast współczesnego, lekkiego systemu budowlanego (profile z żeliwa i stali nierdzewnej) oraz żelbetu. Gruzy z pozostałości ścian wykorzystane zostały ponownie, przy budowie basenu.

Na podstawie przyjętego założenia i planu funkcjonalnego powstał plan nowego domu w kształcie litery E, którego powierzchnia to 500 mkw. W prawym skrzydle rezydencji znajdują się biura i pomieszczenia do pracy. W środkowej części przewidziano część dzienną – jadalnię i salon, natomiast w lewej części garaż i pomieszczenia pomocnicze. W głębi, od południowej strony domu, znajduje się kuchnia i pomieszczenia sypialne.

Ruiny, które architekci postarali się zachować zarówno na elewacjach, jak i w środku bryły domu, a także patio z roślinami i liczne otwarcia widokowe, przyczyniają się do tego, że przestrzenie zewnętrzne i wewnętrzne w tej rezydencji przeplatają się wzajemnie.

Milena Glinojecka


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.