archirama.pl

Bryła Joan Maragall Library w Barcelonie – synteza biblioteki, ogrodu, przestrzeni publicznej i kameralnej architektury współczesnej

Na jednym z wypełnionych zielenią miejską placów Barcelony powstać miała bryła biblioteki, która nie zakłócałby funkcjonowania istniejącego tu ogrodu. Projektu podjęła się pracownia architektoniczna BCQ. Hasłem przewodnim dla obiektu był „Ogród Światła”. Biblioteka Joan Maragall, która ma 2983 mkw znajduje się na zachodnim krańcu miasta, w dzielnicy Sarrià-Sant Gervasi

Biblioteka Joan Maragall projektu architektów z pracowni BCQ

Biblioteka Joan Maragall projektu architektów z pracowni BCQ

Bryła biblioteki podzielona kameralnymi placykami – zieleń, oddech i komfort czytania

Głównym założeniem projektantów z pracowni architektonicznej BCQ było stworzenie współczesnej architektury połączonej z przestrzenią miejską, która nie przyćmi istniejącego w tym miejscu zieleńca, ale podkreśli jego walory. Syntezą okazał się być budynek wyglądający jak zespół brył, między którymi rozsiana jest istniejąca zieleń. Właściwie kolejność była odwrotna, to budynek został dostosowany do obecności drzew.

Budynek tworzy światło i kameralne placyki oraz książki i dziedzińce wiedzy – mówią twórcy obiektu. Rzeczywiście, z bryły biblioteki wycięte są niewielkie, hermetyczne przestrzenie publiczne, co najlepiej obrazuje rzut. Dzięki tym dziedzińcom zewnętrznym, które są jednocześnie zespolone z obiektem, problem doświetlenia i przewietrzania budynku rozstaje rozwiązany. Ten zabieg architektoniczny zmniejsza również wizualnie gabaryty budynku i stwarza indywidualne pomieszczenia, w których nie sposób się zgubić.

Niewielkie przestrzenie przeznaczone do czytania wypełnione są gablotami z książkami. Niektóre z półek są nawet częścią konstrukcji nośnej. W architekturze wnętrz ograniczono liczbę tekstur, można je policzyć na palcach jednej ręki. Sufit, podłoga i meble są białe. Kontrastowo zestawiono ściany pokryte glinianymi płytkami oraz elewacje – piaskowy tynk i czarne płyty, np. przy wejściu głównym. Porowate płytki z gliny, jakimi pokryte są ściany wnętrz, zatrzymują ciepło i stanowią izolację dźwiękochłonną, a także przypominają, że budynek jest częściowo zakopany w ziemi. Forma biblioteki koresponduje z placem i ulicą. Przyczynia się do tego m. in. zielony dach, który znajduje się na tym samym poziomie co stary ogród.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 15.09.2014 13:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!