archirama.pl

Fantastyczna biblioteka Musashino Art University projektu Sou Fujimoto

Biblioteka to przede wszystkim półki na książki. Ale czy umiecie sobie wyobrazić cały budynek zbudowany wyłącznie z regałów? Niesamowita biblioteka Musashino Art University w Tokio  ma ściany od podłogi po sufit wypełnione półkami. Architekt Sou Fujimoto zastosował dziesięciometrowej wysokości regały ciągnące się we wszystkie strony, dając magiczne, nierealne wrażenie biblioteki ze snu

Sou Fujimoto dla Musashimo Art University

Wielowarstwowa spirala bez wyraźnego podziału na wnętrze i zewnętrze w bibliotece Musashino Art University -czyli to czego można oczekiwać od Fujimoto.

Fot: © Iwan Baan

Konsekwencja jest jedną z najważniejszych zasad projektowania. Nawet najlepszy pomysł można zepsuć w czasie realizacji. Często architekci tłumaczą się niemożliwością zbudowania wizji początkowej. Te wymówki wyglądają dziecinnie na tle budynku projektu Sou Fujimoto dla Musashino Art University w Tokio. W projekcie biblioteki uniwersyteckiej konsekwencja realizacji początkowej idei zachwyca i zmusza do refleksji.

Głównym pomysłem są bowiem półki na książki. Regały to nasze archetypiczne wyobrażenie o bibliotekach. Sou Fujimoto postanowił nic więcej nie projektować, właśnie tylko jedną wielką półkę na książki i czasopisma. Dziesięciometrowe regały są wypełnione książkami do wysokości, gdzie może sięgnąć człowiek. Konstrukcja budynku, opierająca się o stalowy szkielet, nie ujawnia się w żadnym miejscu w tokijskiego budynku. Wszystkie ściany wyglądają na wykonane z wszędzie jednakowych drewnianych półek. Pozostałe komórki tej wielkiej tabeli, które nie zostały wypełnione, wyglądają jakby jedynie czekały na swoją kolej. 

Zewnętrzna część budynku projektu Fujimoto jest pokryta szkłem dla ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, charakterem nie różni się od wewnętrznej części biblioteki. Refleksy na powierzchni szklanych fasad wprowadzają dodatkowe wrażenie mirażu na tle uporządkowanych półek.

Biblioteka Musashino Art University zachwyca wnętrzem w żaden wyraźny sposób nie odseparowanym od otoczenia. Brak tu jakichkolwiek dominujących elementów, jednak poruszanie po budynku jest dziecinnie proste, dzięki przebiciom w ścianach oraz czytelnemu systemowi komunikacji wizualnej. Sytuację ułatwia dodatkowo oparcie budynku na planie spirali, dzięki czemu czytelnicy nie mają szans zgubić się we frapujących wnętrzach biblioteki. W oczy rzuca się minimalizm, ograniczona paleta barwna i świetne wykończenie. Bez tych elementów projekt Fujimoto byłby kolejnym doskonale pomyślanym, ale zepsutym na etapie realizacji budynkiem. Architekt po raz kolejny, spektakularnie bawi nas poetycznym podejściem do architektury, które przypomina dziecięce wizje świata - nic nie jest tu niemożliwe. Proste skojarzenie z półkami i ich konsekwentne użycie wszędzie, stworzyło niebanalny obiekt, który zachwyca poczuciem humoru i odwagą.

Po raz kolejny Japończycy wprawiają w zakłopotanie. Czy twórczość lokalnych architektów, których również cenimy, zacznie kiedyś prezentować podobny poziom delikatności, skromności i konsekwencji jak biblioteka Musashino Art University zaprojektowana przez Sou Fujimoto? A może taka dosyć bezosobowa architektura w ogóle do Was nie przemawia?

 

Więcej zdjęć:

http://www.iwan.com/photo_Sou_Fujimoto_Musashino-Art-University-Library.php

Autor: MD
Zdjęcia: © Iwan Baan
Data publikacji: 11.08.2011 13:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!