Biennale w Wenecji zaskoczy po raz kolejny. Przyszłoroczny temat wystawy postawił przed polskimi reprezentantami trudny orzech do zgryzienia. Jednak jury w składzie Adam Budak, Tomasz Fudala, Urszula Gołota, Bartosz Haduch, Maria Hussakowska, Donata Jaworska, Tomasz Konior, Katarzyna Krakowiak, Przemysław Łukasik, Maciej Miłobędzki, Krzysztof Mycielski, Krzysztof Nawratek, Grzegorz Piątek, Ewa P. Porębska, Gabriela Świtek oraz Hanna Wróblewska, wybrało polskiego reprezentanta, który będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowej wystawie. Do konkursu zakwalifikowało się 21 prac, zobacz jak wygląda zwycięski pawilon!
Biennale w Wenecji 2014. Polski pawilon
Zwycięski projekt wystawy, która zaprezentowana będzie podczas Biennale 2014 w Wenecji, przygotował zespół autorski w składzie Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski, przy współpracy z Kacprem Kępińskim, Izą Wałek i Agatą Wiśniewską. Za projekt artystyczny odpowiada Jakub Wojnarowski. Kuratorem przyszłorocznych Biennale w Wenecji jest Rem Koolhaas. Temat przyszłorocznej wystawy ma pomóc przyswoić nam ideę modernizmu. Ważne będzie tu nawiązanie do stuletniej rocznicy I wojny światowej.
Polski pawilon ma przedstawić trudną relację modernizmu i polityki w czasie odradzanie się naszego kraju. Najważniejszym elementem pawilonu jest reprodukcja baldachimu z 1937 roku, znajdującego się nad grobem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Wawelu. Pawilon na prezentować stosunek modernistycznej architektury i autorytarnej władzy. Nie bez znaczenia jest również położenie obiektu przy murze katedry wawelskiej. Baldachim prezentuje podstawowe elementy oficjalnej propagandy, takie jak: kult silnego przywódcy, sakralizację świeckiej władzy, czy idee odrodzenia kraju po latach niewoli.