archirama.pl

Biennale w Wenecji 2014. Wiemy jak będzie wyglądał polski pawilon na 14 Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji!

Architektura. Już w przyszłym roku Biennale w Wenecji! Wybrano polski pawilon, w którym eksponowana będzie polska wystawa pod hasłem „Figury niemożliwe”. Temat przyszłorocznego Biennale to „Fundamenty. Absorbowanie nowoczesności 1914-2014”. Zobacz, jak na to zagadnienie odpowiedział polski zespół, który zaprezentuje swój pawilon podczas międzynarodowej wystawy!

Tak prezentuje się polski pawilon, który zostanie wystawiony podczas 14 Biennale w Wenecji w przyszłym roku

Tak prezentuje się polski pawilon, który zostanie wystawiony podczas 14 Biennale w Wenecji w przyszłym roku

Fot: Kacper Kępiński - Instytut Architektury

Biennale w Wenecji zaskoczy po raz kolejny. Przyszłoroczny temat wystawy postawił przed polskimi reprezentantami trudny orzech do zgryzienia. Jednak jury w składzie Adam Budak, Tomasz Fudala, Urszula Gołota, Bartosz Haduch, Maria Hussakowska, Donata Jaworska, Tomasz Konior, Katarzyna Krakowiak, Przemysław Łukasik, Maciej Miłobędzki, Krzysztof Mycielski, Krzysztof Nawratek, Grzegorz Piątek, Ewa P. Porębska, Gabriela Świtek oraz Hanna Wróblewska, wybrało polskiego reprezentanta, który będzie reprezentował nasz kraj na międzynarodowej wystawie. Do konkursu zakwalifikowało się 21 prac, zobacz jak wygląda zwycięski pawilon!

Biennale w Wenecji 2014. Polski pawilon

Zwycięski projekt wystawy, która zaprezentowana będzie podczas Biennale 2014 w Wenecji, przygotował zespół autorski w składzie Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski, przy współpracy z Kacprem Kępińskim, Izą Wałek i Agatą Wiśniewską. Za projekt artystyczny odpowiada Jakub Wojnarowski. Kuratorem przyszłorocznych Biennale w Wenecji jest Rem Koolhaas. Temat przyszłorocznej wystawy ma pomóc przyswoić nam ideę modernizmu. Ważne będzie tu nawiązanie do stuletniej rocznicy I wojny światowej.

Polski pawilon ma przedstawić trudną relację modernizmu i polityki w czasie odradzanie się naszego kraju. Najważniejszym elementem pawilonu jest reprodukcja baldachimu z 1937 roku, znajdującego się nad grobem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Wawelu. Pawilon na prezentować stosunek modernistycznej architektury i autorytarnej władzy. Nie bez znaczenia jest również położenie obiektu przy murze katedry wawelskiej. Baldachim prezentuje podstawowe elementy oficjalnej propagandy, takie jak: kult silnego przywódcy, sakralizację świeckiej władzy, czy idee odrodzenia kraju po latach niewoli.

Zdjęcia: Kacper Kępiński - Instytut Architektury, Jaroslaw Matla
Data publikacji: 14.10.2013 09:37

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!