archirama.pl

Biurowiec Ericpol w Łodzi: bryła z cegieł Zumthora

Zaprojektowany przez biuro architektoniczne Horizone Studio biurowiec Ericpol w Łodzi jest już na ukończeniu. W styczniu 2015 do budynku przeniesie się 800 informatyków. Jak wygląda architektura wnętrz, efektowna elewacja i otoczenie bryły? Sprawdziliśmy

Bryła biurowca Ericpol w Łodzi, projekt pracownia architektoniczna Horizone Studio, współczesna architektura Łodzi

Nowy biurowiec Ericpol w Łodzi ma być oddany do uzytku w styczniu 2015

Fot: Horizone Studio - materiały prasowe

Być jak stararchhitekt

Goście Łódź Design Festival mogli zobaczyć nowy biurowiec, wyrastający naprzeciw Fabryki Sztuki. Biurowiec powstaje na miejscu dawnych basenów miejskich, na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w centrum miasta, przy zbiegu ulic Sienkiewicza i Tymienieckiego.

Nowa bryła zwraca uwagę charakterystyczną elewacją. Poziome, ręcznie formowane cegły pochodzą z duńskiej manufaktury. Na elewacjach jest ich przeszło 59 000. Rzadko stosowany w polskiej architekturze materiał produkowany jest od niedawna – pierwsza partia Petersen Tegl Kolumba™ została przygotowana specjalnie dla Petera Zumthora. Szwajcarski stararchitrekt współpracował z manufakturą przy realizacji Kolumba Museum w Kolonii. Płaska, nieco nieregularna cegła tak się spodobała, że produkcja nie zakończyła się po oddaniu muzeum do użytku. Drogi (6$ za sztukę) materiał jest stosowany w realizacjach na świecie, ale w Polsce nie sięgano dotąd po niego w tak dużych realizacjach.  Również projektanci łódzkiego biurowca z pracowni Horizone Studio nie planowali używania ręcznie robionych cegieł.

Początkowo na elewacjach biurowca miał się pojawić fibrobeton. Konserwator wolałby jednak nawiązanie do łódzkiej, industrialnej tradycji. Na królującą w XIX –wiecznej Łodzi czerwoną cegłę nie chcieli się jednak zgodzić ani inwestor, ani architekci. Patową sytuację rozwiązało zastosowanie materiału produkowanego historycznymi metodami, ale nowoczesnego w wyrazie.
    
Decyzja architektów musiała sprawić trochę kłopotów wykonawcom... Każda z cegieł ma minimalnie różny od pozostałych kształt i kolor. Żeby uzyskać obecny efekt, nie można było po prostu otwierać kolejnych palet materiału w miarę postępu prac. Równocześnie musiały być otwarte prawie wszystkie opakowania, a kolejne cegły dobierano do już ułożonych.

Główna siedziba Ericpol ma być budynkiem zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. Aby zmniejszyć zużycie energii przez klimatyzację, na silnie nasłonecznionych elewacjach wykorzystano szyby z powłoką niskoemisyjną. Poza tym, wnętrze będzie chronione przed przegrzewaniem za pomocą zewnętrznych żaluzji. Te osłony będą automatycznie sterowane przez system BMS. Automat będzie ustawiał żaluzję w zależności od nasłonecznienia i prędkości wiatru.

Bryła biurowca zbudowana została na planie litery X. Gmach składa się z dwóch skrzydeł połączonych przeszklonym lobby.
Budynek Ericpol Software Pool
lokalizacja: Łódź, ul. Sienkiewicza
inwestor: ERICPOL Sp. z o.o.
autorzy: HORIZONE Studio, Dominik Darasz, Bartłomiej Kisielewski, Robert Strzeński
generalny wykonawca: STRABAG Sp. z o.o.
projekt: 2012-2013
realizacja: 2013-2014
Powierzchnia całkowita: 12 121 mkw
Powierzchnia netto: 11 150 mkw
Kubatura: 35 700 mkw

Autor: KZ
Zdjęcia: KZ, Horizone Studio - materiały prasowe
Data publikacji: 25.11.2014 09:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!