Architektura
ARCHITEKTURA

Biurowiec Konstruktorska Business Center, czyli jak drzewa latają w centrum Warszawy

 • Komentarze

Biurowiec w Warszawie, nad nim - drzewo

Przesadzenie ośmiotonowego drzewa na patio biurowca przy Konstruktorskiej 13 w Warszawie było trudną, czasochłonną i widowiskową operacją

Fot: materiały prasowe Hadart
 • Biurowiec przy Konstruktorskiej 13; drzewo dotarło ze szkółki w Niemczech
 • Biurowiec przy ul. Konstruktorskiej 13 w Warszawie: dźwig przenosi drzewo ponad bryłą biurowca
 • Biurowiec w Warszawie, nad nim - drzewo
 • Biurowiec przy ul. Konstruktorskiej 13 w Warszawie opuszcza drzewo
 • Biurowiec przy ul. Konstruktorskiej 13 w Warszawie. Drzewo już w donicy
 • Ogród na dachu garażu podziemnego w biurowcu Konstruktorska Business Center (KBC)
 • Konstruktorska Business Center. Drzewa i woda tworzą naturalny ogród na patio biurowca

Bryła warszawskiego biurowca ukrywa ogród, założony na dachu wielkiego garażu. Żeby go założyć, trzeba było przenieść ważące 10 ton drzewa nad siedmiopiętrową elewacją. GALERIA

Bryła z tajemniczym ogrodem

W sercu biurowca Konstruktorska Business Center ukryty jest ogród z tysiącami roślin, niewielkim stawem i malowniczymi pomostami. Ten tajemniczy, bo ukryty przed oczami przechodniów ogród założony został na betonowej płycie na dachu podziemnego garażu.

Ogród na dachu garażu

Pod powierzchnią miejsca parkingowe dla przeszło tysiąca samochodów, a na dachu zieleń i stawy. Założenie ogrodu w takich warunkach nie było łatwe. Jednym z wyzwań było wprowadzenie do ogrodu drzew. Nie chodzi tu o sadzonki, które można wnieść na ramieniu, albo kilkuletnie drzewka, które mogliby przewieźć na wózku robotnicy. W ogrodzie pojawiły się prawdziwe, wyrośnięte brzozy i klony. Siedem drzew, liczących po 25 lat trzeba było przenieść do ogrodu dźwigiem.

Drzewo wysokie na 10 metrów waży wraz z bryłą korzeniową przynajmniej osiem ton. Żeby podnieść je na wysokość kilkudziesięciu metrów, a później bezpiecznie opuścić dokładnie w wyznaczone miejsce, konieczny jest odpowiednio wysoki dźwig, w tym przypadku sześćdziesieciometrowy,  specjalistyczny Demag AC 350. Maszyna musiała być z kolei zmontowana przez dźwig mniejszy. Cała operacja wymagała ponadto skoordynowana prac z transportem cieżkiego ładunku. Rośliny zostały dowiezione na specjalnych platformach zza zachodniej granicy. Sam przejazd przez miasto wymagał tymczasowej zmiany organizacji ruchu i zamknięcia wjazdu na ul Konstruktorską. Projektanci z biura Hadart, która wykonała ogród, wstrzymywali oddech patrząc na prognozę pogody. Na szczęście wiatr i mokry śnieg pojawiły się już po pomyślnym zakończeniu „przenosin”, inaczej całe przedsięwzięcie stanęłoby pod znakiem zapytania.

Drzewa z niemieckiej szkółki

Drzewa przyjechały z Niemiec, bo polskie szkółki nie oferują jeszcze tak wysokich roślin. W ostatnich latach niewielu było też klientów zainteresowanych kosztownymi roślinami, drzewo o podobnych rozmiarach wraz z transportem może kosztować 5-10 000 euro. Przesadzenie pierwszego z brzegu drzewa, np. zgrabnej brzozy rosnącej na terenie planowanej budowy nie wchodzi w grę. Taka roślina natychmiast zaczęłaby chorować i uschła. Żeby ukształtować drzewo z odpowiednimi korzeniami, w szkółce trzeba je było przesadzać kilkanaście razy, każdorazowo do trochę większej niż poprzednio doniczki. Ostatecznie drzewa na Konstruktorskiej trafiły do prostopadłościennych „donic” o kilkumetrowych ściankach – wewnątrz bez kłopotu mogłoby stanąć kilka osób. Magdalena Habała, prezes zarządu Hadart wspomina, jakie wrażenie zrobiły na niej ukończone donice – były tak wielkie, że projektanci obawiali się błędu w obliczeniach.

Dzięki takiej przestrzeni drzewa mogą rosnąć przez wiele lat. W razie potrzeby ich korzenie mogą tez sięgnąć wierzchniej, żyznej warstwy gleby. Między ścianami biurowca jest wprawdzie nieco ciemniej, niż na zewnątrz, ale taż cieplej. Ogród pozostaje więc zielony nawet wówczas, gdy poza bryłą budynku trwa już szara jesień.
Systemy nawadniające, warstwy izolacji i zabezpieczeń – to wszystko było niezbędne dla założenia ogrodu na dachu garażu, ale jest niewidoczne na zewnątrz. Także sam ogród można minąć, nie wiedząc o jego istnieniu, ale jest otwarty dla wszystkich – warto zajrzeć.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.