Architektura
ARCHITEKTURA

Biurowiec w Gliwicach

  • Komentarze

Biurowiec w Gliwicach

Fragment korytarza na trzecim piętrze

Fot: Tomasz Zakrzewski
  • Biurowiec w Gliwicach
  • Biurowiec w Gliwicach
  • Biurowiec w Gliwicach
  • Biurowiec w Gliwicach
  • Biurowiec w Gliwicach
  • Biurowiec w Gliwicach
  • Biurowiec w Gliwicach
  • Biurowiec w Gliwicach
  • Biurowiec w Gliwicach
  • Biurowiec w Gliwicach

Architekci z medusa group budynek po budynku przekształcają fragment Gliwic, nadając mu spójny wyraz. Obok ukończonych w 2009 roku loftów w starym spichlerzu powstał zupełnie nowy biurowiec, w którym również widać uważne i rzeczowe podejście do industrialnego charakteru regionu

Gęsta zabudowa centrum Gliwic, składająca się głównie z XIX-wiecznych kamienic, porozrywana jest narodowosocjalistycznymi budynkami z lat 30., familokami i współczesnymi biurowcami nieuwzględniającymi kontekstu miejsca. Ten krajobraz dobrze znają projektanci z bytomskiej pracowni medusa group, od lat zajmujący się rewitalizacją poprzemysłowej architektury Śląska, autorzy między innymi adaptacji na lofty spichlerza na terenie dawnego pruskiego Urzędu Aprowizacji w Gliwicach („A-m” 2/10). W bezpośrednim sąsiedztwie tej realizacji, w południowo-wschodnim narożniku stopniowo zagospodarowywanego kwartału mieszkalno-usługowego, w miejscu wyburzonego magazynu, którego stan nie pozwalał na przebudowę, ukończono ich najnowszy projekt. Zbudowany od nowa biurowiec firmy Roedl & Partner stanął przy zbiegu ulic Zygmunta Starego i Kazimierza Wielkiego. W najbliższym otoczeniu mają powstać jeszcze obiekty wielorodzinne oraz usługowe, część z nich w zmodernizowanych magazynach. Większość projektuje medusa group, co pozwoli na stworzenie spójnego fragmentu miasta. Budynek, podobnie jak klatki schodowe w spichlerzu, został potraktowany niczym współczesny obiekt przemysłowy, nowoczesny w wyrazie, bez nachalnych stylizacji.
Nowa siedziba firmy Roedl & Partner domyka kwartał i oddziela od drogi znajdujący się pomiędzy nią a spichlerzem plac, tworząc przestrzeń półprywatną, wyciszoną, bardziej komfortową dla mieszkańców i użytkowników. Główne wejście zostało umieszczone właśnie od tej strony, a nie od ulicy Zygmunta Starego. Układ funkcjonalno-przestrzenny, tak jak i sama bryła budynku, jest czytelny i bardzo prosty. Biurowiec został podzielony na trzy równoległe segmenty, ułożone w pasy, różniące się wielkością oraz odpowiadającą im funkcją.
Pas zewnętrzny, od strony ulicy, to część komunikacyjna – jest jednocześnie buforem chroniącym od nadmiernego nasłonecznienia (ekspozycja południowo-wschodnia) oraz hałasu przejeżdżających samochodów. Architekci starali się uzyskać efekt jednoprzestrzenności i otwartości poprzez pionowe przebicia wzdłuż wewnętrznej ściany, zabezpieczone szklanymi barierkami. Umożliwiają one wgląd w górę i w dół przez wszystkie kondygnacje. Wewnętrzną strefę biurowca stanowią pomieszczenia, które nie potrzebują światła
dziennego – klatka schodowa, toalety. Zlokalizo-wane w jednym, środkowym trakcie, są łatwo dostępne. Najszersza warstwa budynku to pomieszczenia biurowe. Głównym zamierzeniem projektantów było stworzenie przestrzeni jak najbardziej elastycznej, pozwalającej użytkownikowi na zaaranżowanie jej według własnych potrzeb lub, ewentualnie, na zmianę funkcji. W większości przeszklone ściany działowe sprawiają, że przebywając w jednym pomieszczeniu mamy wgląd w pozostałe.
Bardzo charakterystyczne dla medusy, i konsekwentnie zastosowane także w tym projekcie, jest surowe wykończenie wnętrz. Architekci wyznają zasadę, że beton, który stanowi konstrukcję budynku jest jednocześnie świetnym materiałem kreującym wnętrza.
Biurowiec w formie zwartej, prostopadłościennej bryły pokryty został fibrobetonowymi, ciemnografitowymi płytami. Aby ograniczyć nasłonecznienie południowo-wschodniej elewacji większość okien przysłonięto perforowanymi płytami z tego samego materiału. Fasada ta, w dzień pełna, niedostępna i jednolita, wieczorem zaskakuje efektami świetlnymi, które wywołują ażury przepuszczające światło z wnętrza budynku.
Projekt nowej siedziby firmy Roedl & Partner powstał jako bardzo prosta odpowiedź na konkretną potrzebę inwestora. Medusa group stworzyła go w swoim stylu, wykorzystując doświadczenia z wcześniejszych rewitalizacji obiektów poprzemysłowych.

Założenia autorskie:

Celem inwestycji była realizacja obiektu biurowego klasy A stanowiącego nowoczesne i funkcjonalne centrum księgowości firmy Roedl & Partner, o elastycznych przestrzeniach sprzyjających komfortowej pracy wraz z powierzchnią gastronomiczną na parterze budynku. Obiekt wchodzi w skład zespołu, w ramach którego zrealizowano modernizację obiektu spichlerza (funkcja mieszkaniowo-usługowa) i dwa budynki garażowe. Planowane jest zrealizowanie jeszcze dwóch nowo projektowanych budynków wielorodzinnych i adaptacja budynku piekarni na cele mieszkaniowo-usługowe.Ogrodzenie od strony skrzyżowania ulic
Zygmunta Starego i Kazimierza Wielkiego zostało w części zdemontowane, tak by wejście do biurowca było dostępne zarówno od strony ulicy Zygmunta Starego, jak i od strony wewnętrznej drogi całego kompleksu. Ze względu na występującą różnicę poziomów, przy bocznych elewacjach (północno-wschodniej, południowo-zachodniej) zlokalizowano schody terenowe ograniczone murem oporowym. Elewacje wykończono płytami na stelażu aluminiowym. Część nieregularnie rozmieszczonych okien na ścianach bocznych oraz od ulicy Zygmunta Starego zasłonięto tymi samymi płytami z perforacją. Okna od strony północno-zachodniej, gdzie znajduje się większa część pomieszczeń biurowych, są znacznie większe i, zależnie od potrzeb pracowników, mogą być zasłaniane roletami zewnętrznymi z tkaniny typu screen (kompozycja poliestru z PCV).
medusa group

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura-murator" 10/2010
Autor: Karolina Wrzosowska
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
Data publikacji: 13.06.2011 13:30
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.