Konkurs architektoniczny na projekt Bramy Poznania został zorganizowany w 2009 roku. Zwycięska koncepcja autorstwa Arkadiusza Emerli, Piotra Jagiełłowicza, Wojciecha Kasinowicza i Macieja Wojdy z krakowskiej pracowni AD ARTIS została doceniona za „czystość formy niekonkurującej z nobliwym sąsiedztwem Katedry i odwagę rozwiązań inżynierskich". Pomimo przestrzeni wystawowej, która znajdzie się w środku, Brama Poznania nie ma funkcji typowo muzealnej i służy jako struktura wprowadzająca do Ostrowa Tumskiego.
Brama Poznania zintegrowana z miastem i rzeką
Surowa, betonowa bryła Bramy Poznania ma kształt przeciętego prostopadłościanu zawieszonego nad rzeką Cybiną i połączonego z drugim brzegiem za pomocą oszkolonej kładki. Pomimo zamkniętej bryły, budynek otwiera się na otoczenie i łączy historyczny Ostrów Tumski z resztą miasta. Na brzegu usytuowano plac z widownią, który w przyszłości może być tłem dla wydarzeń kulturalnych. Oszklona kawiarnia na parterze zapewnia dodatkowy kontakt z rzeką, a z tarasu widokowego usytuowanego na dachu budynku będzie można podziwiać panoramę miasta.
Prostota i nowoczesne rozwiązania
Projektując wnętrze budynku, architekci mieli na celu stworzenie skromnej przestrzeni będącej tłem dla działalności ekspozycyjnej i edukacyjnej Centrum. Pomimo prostej formy, w Bramie Poznania zastosowano zaawansowane rozwiązania architektoniczne i inżynieryjne, co jest szczególnie widoczne w długiej na 12 metrów części zawieszonej nad rzeką. Budynek będzie ogrzewany za pomocą pomp głębinowych, a zamiast tradycyjnej klimatyzacji zastosowano sufitowe belki grzewczo-chłodzące.
Już niedługo otwarcie Bramy Poznania
Inwestycja kosztowała 100 mln złotych i objęła budowę parku platanów, parkingu oraz pawilonu obsługowego. Jej celem jest promocja Poznania oraz ożywienie Śródki – zaniedbanego fragmentu miasta znajdującego się na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Pomimo wstępnych planów, projektu nie udało się ukończyć przed EURO 2012, a Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego wprowadzi się do budynku w 2014 roku.