archirama.pl

Brama Poznania zaprasza do zwiedzania miasta! Wkrótce otwarcie Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Brama Poznania. Po ponad półtorarocznym opóźnieniu ukończono prace budowlane przy Bramie Poznania projektu pracowni AD ARTIS. W minimalistycznym, betonowym budynku znajdzie się centrum informacji o Ostrowie Tumskim i początkach państwa polskiego.

Brama Poznania zaprasza do zwiedzania miasta! Wkrótce otwarcie Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

ICHOT - Brama Poznania, proj. AD ARTIS

Fot: materiały prasowe

Konkurs architektoniczny na projekt Bramy Poznania został zorganizowany w 2009 roku. Zwycięska koncepcja autorstwa Arkadiusza Emerli, Piotra Jagiełłowicza, Wojciecha Kasinowicza i Macieja Wojdy z krakowskiej pracowni AD ARTIS została doceniona za „czystość formy niekonkurującej z nobliwym sąsiedztwem Katedry i odwagę rozwiązań inżynierskich". Pomimo przestrzeni wystawowej, która znajdzie się w środku, Brama Poznania nie ma funkcji typowo muzealnej i służy jako struktura wprowadzająca do Ostrowa Tumskiego.

Brama Poznania zintegrowana z miastem i rzeką

Surowa, betonowa bryła Bramy Poznania ma kształt przeciętego prostopadłościanu zawieszonego nad rzeką Cybiną i połączonego z drugim brzegiem za pomocą oszkolonej kładki. Pomimo zamkniętej bryły, budynek otwiera się na otoczenie i łączy historyczny Ostrów Tumski z resztą miasta. Na brzegu usytuowano plac z widownią, który w przyszłości może być tłem dla wydarzeń kulturalnych. Oszklona kawiarnia na parterze zapewnia dodatkowy kontakt z rzeką, a z tarasu widokowego usytuowanego na dachu budynku będzie można podziwiać panoramę miasta.

Prostota i nowoczesne rozwiązania

Projektując wnętrze budynku, architekci mieli na celu stworzenie skromnej przestrzeni będącej tłem dla działalności ekspozycyjnej i edukacyjnej Centrum. Pomimo prostej formy, w Bramie Poznania zastosowano zaawansowane rozwiązania architektoniczne i inżynieryjne, co jest szczególnie widoczne w długiej na 12 metrów części zawieszonej nad rzeką. Budynek będzie ogrzewany za pomocą pomp głębinowych, a zamiast tradycyjnej klimatyzacji zastosowano sufitowe belki grzewczo-chłodzące.

Już niedługo otwarcie Bramy Poznania

Inwestycja kosztowała 100 mln złotych i objęła budowę parku platanów, parkingu oraz pawilonu obsługowego. Jej celem jest promocja Poznania oraz ożywienie Śródki – zaniedbanego fragmentu miasta znajdującego się na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Pomimo wstępnych planów, projektu nie udało się ukończyć przed EURO 2012, a Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego wprowadzi się do budynku w 2014 roku.

Zdjęcia: Kapsuglan/Wikimedia Commons, Roweromaniak/Wikimedia Commons, Rzuwig/Wkimedia Commons, materiały prasowe
Data publikacji: 21.11.2013 09:26

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!