archirama.pl

Bryła małego domu Fabhous – architektura współczesna i druk 3D

Mały dom Fabhouse znajduje się w miejscowości Næstved w Danii. Bryła powstała dzięki komputerom i oprogramowaniu do druku 3D. Prawie wszystkie elementy obiektu stworzyła maszyna drukująca na budowie. Projekt opracował Morten Bülow z pracowni architektonicznej Genetic Design. Powierzchnia budynku to 113 mkw

Bryła Fabhous - elementy konstrukcji i wyposażenia wnętrz powstały na budowie  autor: Morten Bülow; Genetic Design

Bryła Fabhous - elementy konstrukcji i wyposażenia wnętrz powstały na budowie

autor: Morten Bülow; Genetic Design

Druk 3D elementów architektury. Jak to możliwe?

Mały dom Fabhous zaprojektowano i wybudowano w technologii cyfrowej. Poszczególne elementy niemal w pełni stworzone i zamontowane zostały na budowie. Za ich produkcję odpowiedzialna była maszyna CNC router sterowana komputerowo. Tnie ona materiał według wcześniej zaprojektowanych ścieżek, po czym drukuje go w odpowiedniej formie. W technice druku 3D wyprodukowano  m in. stoły, zlewozmywak czy elementy betonowej rampy.

Ocieplenie z wodorostów – architektura współczesna i kreatywne pomysły

Konstrukcja nośna bryły powstała z laminowanej płyty i OSB. Architekci postanowili wypróbować  niekonwencjonalne rozwiązania budowlane. Wnętrza wykończone zostały płytami ze zmielonej makulatury, natomiast dom ocieplono sześcioma tonami... wodorostów! Aby zapewnić dodatkowe źródło energii elektrycznej do bryły podłączono panele słoneczne.

Okna były jednym z tych elementów, których nie dało się wyprodukować na miejscu. Były najdroższymi komponentami w budżecie. W związku z tym, architekci zadecydowali o zmniejszeniu ich powierzchni do minimum. Do tego zadania również użyto oprogramowania komputerowego. Analizy wykazały w których miejscach najlepiej zainstalować okna, aby zapewnić optymalne nasłonecznienie bryły Fabhouse.

Celem projektantów z pracowni architektonicznej Genetic Design było stworzenie pierwszego w Danii Fab Laboratorium, które zbudowane będzie z cyfrowych prefabrykatów i zaprojektowane według niestandardowych rozwiązań. Aby tego dokonać projektanci stworzyli bazowy model CAD. W projekcie nie były potrzebne tradycyjne rysunki budowlane, takie jak rzuty czy przekroje. Każdy element zaprezentowano w formie 3D. Dzięki temu proces budowlany, bardziej niż standardową budowę, przypominał układanie trójwymiarowych puzzli.

Architekci podkreślają, że to specyficzny prototyp architektury współczesnej domu. Mimo funkcji obiekt odbiega od tradycyjnego budynku mieszkalnego.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 13.11.2014 09:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!