Druk 3D elementów architektury. Jak to możliwe?
Mały dom Fabhous zaprojektowano i wybudowano w technologii cyfrowej. Poszczególne elementy niemal w pełni stworzone i zamontowane zostały na budowie. Za ich produkcję odpowiedzialna była maszyna CNC router sterowana komputerowo. Tnie ona materiał według wcześniej zaprojektowanych ścieżek, po czym drukuje go w odpowiedniej formie. W technice druku 3D wyprodukowano m in. stoły, zlewozmywak czy elementy betonowej rampy.
Ocieplenie z wodorostów – architektura współczesna i kreatywne pomysły
Konstrukcja nośna bryły powstała z laminowanej płyty i OSB. Architekci postanowili wypróbować niekonwencjonalne rozwiązania budowlane. Wnętrza wykończone zostały płytami ze zmielonej makulatury, natomiast dom ocieplono sześcioma tonami... wodorostów! Aby zapewnić dodatkowe źródło energii elektrycznej do bryły podłączono panele słoneczne.
Okna były jednym z tych elementów, których nie dało się wyprodukować na miejscu. Były najdroższymi komponentami w budżecie. W związku z tym, architekci zadecydowali o zmniejszeniu ich powierzchni do minimum. Do tego zadania również użyto oprogramowania komputerowego. Analizy wykazały w których miejscach najlepiej zainstalować okna, aby zapewnić optymalne nasłonecznienie bryły Fabhouse.
Celem projektantów z pracowni architektonicznej Genetic Design było stworzenie pierwszego w Danii Fab Laboratorium, które zbudowane będzie z cyfrowych prefabrykatów i zaprojektowane według niestandardowych rozwiązań. Aby tego dokonać projektanci stworzyli bazowy model CAD. W projekcie nie były potrzebne tradycyjne rysunki budowlane, takie jak rzuty czy przekroje. Każdy element zaprezentowano w formie 3D. Dzięki temu proces budowlany, bardziej niż standardową budowę, przypominał układanie trójwymiarowych puzzli.
Architekci podkreślają, że to specyficzny prototyp architektury współczesnej domu. Mimo funkcji obiekt odbiega od tradycyjnego budynku mieszkalnego.
Milena Glinojecka