archirama.pl

Bryła jak blok lodu zsunięty z lodowca. Muzeum Sztuki i Rękodzieła w Forde - nietypowe muzeum w Norwegiii

Oddane muzeum sztuki i rękodzieła w Forde, niewielkim mieście na północ od Bergen, to ciekawy przykład architektury inspirowanej otaczającą przyrodą. Architekci z pracowni C.F. Moller Architects zaprojektowali bryłę budynku mającą przypominać blok lodu, który właśnie zsunął się z otaczających miasto gór.

Muzeum sztuki w norweskim Forde

Bryła budynku ma się kojarzyć z blokiem lodu

Fot: C.F.Moller Architects

W Forde góry to nieodłączny element krajobrazu, a położony tuż obok Jostedalsbreen to największy lodowiec na kontynencie europejskim.

Dlatego architekci zdecydowali się na wykonanie bryły przypominającej kształtem blok lodu. Do projektu elewacji użyli z białego szkła, wyposażonego w siatkę ukośnych linii, które mają za zadanie imitować złamania znajdujące się w lodowych blokach. Kąty i linie tworzą nieregularne otwory okienne. Efekt „pęknięć” widać szczególnie w nocy, gdy umieszczone w nich diody rozświetlają bryłę.

Budynek został tak zaprojektowany, by ekspozycja kończyła się na umieszczonym na dachu tarasie, skąd rozpościera się przepiękny widok otaczających gór.

Autor: mjc
Zdjęcia: C.F.Moller Architects
Data publikacji: 25.09.2012 10:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!